Według naukowców zmiana diety może pomóc nam żyć nawet 13 lat dłużej.
Jesteśmy tym, co jemy. Nasze zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne jest bezpośrednio połączone ze spożywanymi przez nas posiłkami i napojami. Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „PLOS Medicine” zmiana diety może wydłużyć nasze życie nawet o 13 lat. Oczywiście, najlepiej zacząć jak najprędzej.Badacze z Norwegii wykorzystali wyniki wielu badań oraz dane z Global Burden of Disease Study, bazy danych na temat 286 przyczyn zgonu, 369 chorób i urazów oraz 87 czynników ryzyka w 204 krajach i terytoriach na całym świecie. Naukowcy opracowali kalkulator nazwany Food4HealthyLife, który pozwala oszacować zmiany średniej długości życia danej osoby, jeśli zastąpi zachodnią dietę obejmującą czerwone i przetworzone mięso zoptymalizowaną dietą zakładającą spożywanie mniejszych ilości czerwonego i przetworzonego mięsa i zastąpienie go większą ilością owoców i warzyw, roślin strączkowych, pełnych ziaren oraz orzechów.
„Na przykład przeciętna czterdziestoletnia kobieta ze Stanów Zjednoczonych lub Europy, która do tej pory spożywała typową dietę zachodnią, prawdopodobnie zyska około dziesięciu lat, jeśli postanowi zoptymalizować swoją dietę od tego momentu w życiu”, wyjaśnił główny autor badania, prof. Lars Fadnes z Uniwersytetu w Bergen w komunikacie prasowym. „Szacuje się, że nawet niezbyt wymagające zmiany diety przełożą się na zyskanie około sześciu dodatkowych lat życia”.
Prof. Fadnes dodał: „Kalkulator Food4HealthyLife umożliwia natychmiastowe oszacowanie wpływu na długość życia szeregu zmian w diecie, dzięki czemu może być przydatnym narzędziem dla klinicystów, decydentów politycznych, a nawet zwykłych ludzi”.Wyniki badania wykazują, że największy wpływ na wydłużenie długości życia ma spożywanie większej ilości roślin strączkowych, w tym fasoli, grochu i soczewicy, pełnych ziaren oraz orzechów takich jak orzechy włoskie, migdały, orzechy pekan oraz pistacje.
Kobieta, która zmieniłaby swoje nawyki żywieniowe w wieku 20 lat, mogłaby wydłużyć swoje życie o nieco ponad dekadę. Mężczyzna odżywiający się zdrowiej od 20. roku życia mógłby wydłużyć swoje życie nawet o 13 lat. Zdrowsza dieta może również wydłużyć życie starszych osób dorosłych. Rozpoczynając ją w wieku 60 lat, kobieta może potencjalnie zwiększyć swoją długość życia o 8 lat, z kolei mężczyźni rozpoczynający zdrowszą dietę w wieku 60 lat mogliby wydłużyć sobie życie o niemal 9 lat.
Uczony podsumowuje: „Zrozumienie potencjału zdrowotnego różnych grup żywności może umożliwić ludziom podejmowanie realnych i znaczących zmian w zakresie zdrowia”.
Wszyscy chcemy wieść dłuższe, zdrowsze życie. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest wprowadzenie takich długoterminowych zmian w diecie. Nie możemy cofnąć czasu, ale możemy spowolnić jego upływ.