Wulkany – architekci Ziemi

Porozmawiajmy o wulkanach! Czy jesteśmy o krok od monitorowania i przewidywania aktywności wulkanów w czasie rzeczywistym? W tym odcinku CORDIScovery rozmawiamy o tym, czego możemy dowiedzieć się od kryształów w magmie, jak odtworzyć przepływ lawy w laboratorium oraz czym dokładnie są bakterie ekstremofilne żyjące w najbardziej ekstremalnych warunkach na Ziemi.

14 stycznia 2022 roku wybuchł podwodny wulkan niedaleko wyspy Tonga, a wywołana erupcją fala uderzeniowa osiągnęła prędkość większą niż 1 000 km/h, czyli zbliżoną do prędkości dźwięku, jak obliczył Australijski Instytut Meteorologii. Huk eksplozji słychać było na obszarze całego Pacyfiku, w tym na Fidżi i Vanuatu, a nawet na oddalonej o ponad 9 000 km Alasce.

Z wulkanu, który wybuchł na wyspie La Palma w zeszłym roku, wypłynęła lawa, która pochłonęła ponad 1 000 domów i której temperatura w niektórych miejscach nadal przekracza 500 stopni Celsjusza.

Czy jest zatem coś, co badania nad tzw. „architektami Ziemi” mogą nam powiedzieć o procesach prowadzących do erupcji? Czy zbliżamy się odkrycia metod, dzięki którym moglibyśmy monitorować i przewidywać aktywność wulkanów w czasie rzeczywistym? Czy jesteśmy w stanie śledzić procesy wulkaniczne na podstawie kryształów w lawie? I w końcu, czy organizmy zamieszkujące najmniej przyjazne do życia środowiska na planecie mogą nam pomóc udoskonalić nasze modele klimatu?

Stephan Kolzenburg brał udział w realizacji projektu DYNAVOLC. Gdy nie monitoruje aktywności wulkanicznej w terenie, odtwarza przepływ lawy w swoim laboratorium – dzięki temu chce stworzyć model pozwalający na przewidywanie zachowania lawy i magmy podczas erupcji.

Jane Scarrow też pracuje nad znalezieniem sposobów na przewidywanie erupcji i ich przebiegu. W swoim projekcie VESPER zajęła się analizą procesów zachodzących w zbiornikach magmowych znajdujących się pod aktywnymi wulkanami, była także zaangażowana w badania nad erupcją wulkanu na La Palmie.

Z kolei Huub Op den Camp przyglądał się życiu bakterii w wulkanicznych ekosystemach charakteryzujących się wysoką kwasowością i badał, w jaki sposób wykorzystują metan z atmosfery. Swoje badania prowadził w ramach projektu VOLCANO, a wyniki jego prac mogą pozwolić naukowcom zrozumieć, jak mikroby wpływają na obieg metanu między atmosferą a jego magazynami takimi jak obszary podmokłe, co pozwoli na stworzenie bardziej wiarygodnych modeli klimatu.Nowy odcinek jest dostępny do wysłuchania i pobrania na Anchor.fm Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i innych platformach. Informacje o wszystkich naszych podcastach można też znaleźć w serwisie CORDIS pod adresem cordis.europa.eu/podcast.

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie (oby nie skargi!) prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.


data ostatniej modyfikacji: 2022-02-25 17:15:01
Komentarze
Polityka Prywatności