Belgijscy naukowcy ustalili, co umożliwia wirusowi SARS-CoV-2 atakowanie komórek.
Mimo wszystkich dostępnych szczepionek zagrożenie chorobą COVID-19 nadal jest aktualne. „Po pierwsze, bardzo możliwe, że pojawi się nowy wariant SARS-CoV-2, który nie będzie reagować na obecnie dostępne szczepionki”, czytamy w komunikacie prasowym Uniwersytetu w Leuven (UCLouvain). „Po drugie, skuteczność szczepionek w dłuższym okresie czasowym pozostaje nieznana. Wreszcie, nadal zgłaszane są przypadki ciężkich przebiegów choroby. Jednocześnie do tej pory nie udało się opracować skutecznej metody leczenia”.
Jednak nowe ustalenia opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications” mogą zmienić ten stan rzeczy. Badaczowi i współautorowi badania Davidowi Alsteensowi oraz jego zespołowi z Instytutu nauk biomolekularnych i technologii w Leuven udało się ustalić, co sprawia, że COVID-19 uszkadza komórki organizmu. Udało im się również uniemożliwić wirusowi wchodzenie w interakcje z komórkami. Docelowo pozwoli to zapobiegać zakażeniom.„To bardzo obiecujący precedens na skalę światową!”, czytamy w oświadczeniu UCLouvain. „To odkrycie (…) budzi ogromną nadzieję na opracowanie leku przeciwwirusowego, w postaci aerozolu, który pomógłby zwalczyć wirusa w przypadku zakażenia lub kontaktu z osobami z grupy wysokiego ryzyka.”
Przez ostatnie dwa lata zespół badawczy starał się poznać dokładne procesy molekularne towarzyszące zakażeniu komórek. Na powierzchni wirusa SARS-CoV-2 znajduje się kilka białek. Zespół zbadał oddziaływanie między kwasami sjalowymi – resztami cukrowymi występującymi na powierzchniach komórek – a białkiem szczytowym.Naukowcy zidentyfikowali wariant tych reszt cukrowych, który silniej oddziałuje z białkiem szczytowym niż inne cukry. Odkryli, że wirus ginie, co pozwala uniknąć zakażenia. Do tego przełomowego odkrycia doszli, blokując punkty wiązania białka szczytowego. W ten sposób wyeliminowano wszelkie oddziaływania z powierzchnią komórek. Wyniki badania wskazują, że procedurę tę można przeprowadzić na każdym wirusie, niezależnie od jego mutacji.
Prof. Alsteens planuje przeprowadzenie testów na myszach, aby sprawdzić, czy technika blokowania działa również w ich przypadku. W zależności od wyników badań być może powstanie lek przeciwwirusowy oparty na tych cukrach. „Odkrycie to jest również interesujące pod kątem przyszłości, gdyż pozwoli przeciwdziałać innym wirusom o podobnych czynnikach wiązania”, czytamy w komunikacie prasowym. Badania te były częściowo finansowane w ramach projektu NanoVirus (Deciphering virus-host interactions using correlated confocal-atomic force microscopy) objętego programem Horyzont 2020, na który prof. Alsteens otrzymał grant dla początkujących naukowców od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.
Chcesz wiedzieć, jakie działania podejmuje Komisja Europejska w celu zwalczania COVID-19? Zapoznaj się z powiązanymi unijnymi projektami i inicjatywami.