Czy jelita pszczół mają związek z ich życiem społecznym? Czy roślina może odstraszać szkodniki, a jednocześnie przyciągać owady zapylające? Biorąc pod uwagę, że populacjom pszczół zagraża obecnie wiele czynników, to czy do ich ochrony można by wykorzystać sztuczną inteligencję? Unijni eksperci szacują, że wartość, jaką pszczoła miodna i inne podobne zapylacze wnoszą do europejskiego przemysłu rolniczego, wynosi co najmniej 22 miliardy euro rocznie. Chcąc podkreślić, jak bardzo pożyteczne są te owady, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła dzień 20 maja Światowym Dniem Pszczół. Właśnie dlatego ten odcinek CORDIScovery poświęcamy w całości pszczołom!
oraz w innych miejscach, gdzie słuchacie swoich ulubionych materiałów. Informacje o wszystkich naszych podcastach można też znaleźć w serwisie CORDIS pod adresem cordis.europa.eu/podcast.Pszczoły, które zapylają ponad 80 % upraw i roślin dziko rosnących w Europie, są nieustannie narażone na liczne zagrożenia związane ze zmianą klimatu, szkodnikami, stosowaniem nawozów chemicznych i utratą siedlisk. Co dziesiąty gatunek pszczół i motyli w Europie znajduje się na skraju wyginięcia, a jedna trzecia ich populacji maleje. Widać więc wyraźnie, że potrzebne jest głębsze zrozumienie zależności pomiędzy pszczołami i środowiskiem, w którym żyją. Najlepiej wytłumaczy to zagadnienie trzech specjalistów, których zaprosiliśmy do tego odcinka.
Czy do ratowania owadów możemy wykorzystać fachową wiedzę technologiczną, zwiększając odporność uli za pomocą sztucznej inteligencji?
Termin „mikrobiom” na dobre zagościł w naszym słowniku, a pojęcia różnorodności mikroflory jelitowej i zdrowych jelit wykorzystywane są na co dzień w reklamach suplementów diety czy podczas promocji jedzenia kiszonek. Czy pojęcia te można też odnieść do pszczół? Czy ich mikrobiom ma wpływ na działanie mózgu i sposób przetwarzania przez nie informacji na temat otoczenia?
A jak to wygląda z perspektywy roślin, które w drodze ewolucji wykształciły mechanizmy, dzięki którym przyciągają niektóre owady, a inne odstraszają? Czy owady żerujące na liściach wpływają na ewolucję kwiatów i komunikaty wysyłane przez nie do zapylaczy?
Hallel Schreier, współzałożyciel i szef działu badań firmy BeeWise, stojącej za realizacją projektu BeeHome, stosuje w swojej pracy podejście oparte na połączeniu oprogramowania, sprzętu, sztucznej inteligencji i biologii. W ten sposób stara się on wprowadzić pszczelarstwo w XXI wiek.
Stuart Campbell jest kierownikiem laboratorium na Uniwersytecie w Sheffield, które zajmuje się badaniami w dziedzinie ekologii chemicznej i ewolucji interakcji pomiędzy owadami i roślinami. Ponadto pełnił on rolę koordynatora projektu DEFPOLL.
Joanito Liberti, specjalista w dziedzinie ekologii ewolucyjnej i molekularnej z Uniwersytetu w Lozannie, jest szczególnie zainteresowany badaniem kształtowania się interakcji społecznych pod wpływem doboru naturalnego. Zrealizował on projekt BRAIN, którego przedmiotem były badania osi jelitowo-mózgowej u pszczół.Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie (oby nie skargi!) prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.