Wyniki nowego badania wskazują, że pora spożywania posiłków może wpływać na nasze zdrowie psychiczne.
Wszyscy znamy powiedzenie „jesteś tym, co jesz”, które podkreśla, jak ważna dla zdrowia i kondycji jest właściwa dieta. Niestety, wraz ze stopniowym odchodzeniem od tradycyjnego modelu pracy od 9.00 do 17.00 staje się to coraz trudniejsze. Nowoczesny tryb pracy wymaga dostępności towarów i usług o każdej porze dnia i nocy.
Pracownicy zmianowi stanowią blisko 30 % siły roboczej na całym świecie. Należy jednak pamiętać, że praca w nietypowych godzinach skutkuje chaotycznym snem i wymusza zmianę pór spożywania posiłków. Co więcej, dowiedziono, że nieregularne godziny pracy skutkują depresją i niepokojem.Z ustaleń opublikowanych w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” wynika, że dla zdrowia psychicznego ważne jest nie tylko to, co się je, ale także pora spożywania posiłku.
Badacze z Brigham oraz Women’s Hospital w Stanach Zjednoczonych przez dwa tygodnie symulowali style życia pracowników pracujących na nocną zmianę i co godzinę oceniali poziomy nastroju badanych osób. Podzielili uczestników na dwie grupy: jedzących w ciągu dnia oraz jedzących w ciągu dnia i nocy. Grupa jedząca tylko w ciągu dnia jadła w cyklu 24-godzinnym. W przypadku drugiej grupy posiłki były spożywane w cyklu 28-godzinnym (jest to normalny harmonogram dla osób pracujących na nocną zmianę).
Wyniki badania wykazały, że w grupie jedzącej w ciągu dnia i w nocy odnotowano wzrost poziomów nastroju przypominającego depresję o 26 % oraz wzrost poziomu lęku o 16 %. Osoby, które jadły tylko w dzień, nie doświadczyły takiego wzrostu negatywnych odczuć.
„Konieczne są dalsze badania z udziałem pracowników zmianowych i populacji klinicznych, aby móc z całą pewnością stwierdzić, czy zmiany w porach spożywania posiłków mogą zapobiec zwiększonej podatności na obniżenie nastroju”, zauważył w komunikacie prasowym jeden ze współautorów badania dr Frank A. J. L. Scheer, dyrektor programu chronobiologii medycznej na Wydziale Snu i Zaburzeń Rytmu Dziennego w Brigham. „Do tego czasu nasze badanie po prostu zwraca uwagę na nowy istotny aspekt: pora spożywania posiłku ma znaczenie dla naszego nastroju”.„Pora spożywania posiłków staje się ważnym aspektem odżywiania, który może wpływać na zdrowie fizyczne”, wyjaśniła współautorka badania dr Sarah L. Chellappa, pracująca obecnie na Wydziale Medycyny Nuklearnej na niemieckim Uniwersytecie w Kolonii. „Trzeba jednak przetestować, jak pora spożywania posiłków wpływa na zdrowie psychiczne. Potrzebne są dalsze badania, które pozwolą stwierdzić, czy zmiany w porach posiłków mogłyby pomóc osobom cierpiącym na zaburzenia lękowe lub lękowo-depresyjne”.
Stale skupiamy się na tym, co powinniśmy jeść. Najwyższy czas wziąć pod uwagę również to, kiedy jemy.