Proste ćwiczenia mogą przynieść osobom prowadzącym siedzący tryb życia znaczne korzyści zdrowotne.
Nie potrzeba lekarza, aby powiedział nam, że siedzenie przez długie godziny ma zły wpływ na nasze zdrowie. Zespół badawczy ze Stanów Zjednoczonych twierdzi, że istnieje łatwy sposób na pozostanie w dobrym zdrowiu pomimo takiego trybu życia.
Według ustaleń opublikowanych w czasopiśmie „Medicine & Science in Sports & Exercise” 5 minut niewymagającego spaceru co pół godziny może zniwelować jego negatywne skutki.„Zgodnie z obecnym stanem wiedzy dla zachowania optymalnego stanu zdrowia oprócz codziennej aktywności fizycznej należy regularnie ruszać się także w pracy”, stwierdził w komunikacie prasowym główny autor Keith Diaz, adiunkt medycyny behawioralnej w Columbia University Medical Center. „Choć może wydawać się to nierealne, nasze wyniki pokazują, że nawet krótkie przechadzki rozłożone w ciągu całego dnia pracy mogą znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca i innych chorób przewlekłych”.
Badacze poprosili 11 zdrowych uczestników w średnim wieku i starszych o siedzenie na ergonomicznych fotelach przez 8 godzin i robienie regularnych przerw na spacer. Polecono im, by chodzili przez 1 minutę co 30 minut, 1 minutę co 60 minut, 5 minut co 30 minut, 5 minut co 60 minut, albo wcale.
Stwierdzili oni, że chodzenie przez 5 minut z prędkością 3 kilometrów na godzinę co 30 minut zapewniało najbardziej optymalne korzyści dla zdrowia. Należały do nich przede wszystkim uregulowanie poziomu cukru we krwi i ciśnienia. Ponadto ochotnicy czuli mniejsze zmęczenie i mieli więcej energii oraz lepszy nastrój.
„Już od około dekady wiemy, że siedzenie zwiększa ryzyko wystąpienia większości chorób przewlekłych i wczesnej śmierci”, powiedział prof. Diaz w rozmowie dla „CNN”. „Podobnie do zalecanej ilości spożywanych owoców i warzyw oraz wykonywanych ćwiczeń, musimy dostarczyć ludziom konkretnych wskazówek dotyczących tego, jak zwalczać szkody wynikające z siedzenia”.Ale na ile możemy realnie zastosować te rady, będąc w biurze? „Tak wielu z nas prowadzi nieaktywny lub siedzący tryb życia bądź ma siedzącą pracę”, dodał. „Według norm społecznych jeśli wstajemy od biurka, ludzie myślą, że nie pracujemy”.
Prof. Diaz uważa, że firmy powinny spojrzeć na to z innej perspektywy – takiej, która skupia się na wyniku finansowym. „Siedzenie jest ryzykiem zawodowym, a zdrowy pracownik to bardziej wydajny pracownik”.
Czy biurka do pracy na stojąco są rozwiązaniem? „Nie jestem pewien, czy istnieją naprawdę solidne dowody naukowe na to, że stanie jest tak naprawdę lepsze od siedzenia”, wyjaśnił. „Obawiam się, że ludzie mają to fałszywe poczucie, że korzystanie z tego biurka jest dobre dla ich zdrowia, a w rzeczywistości ich sytuacja być może wcale nie jest lepsza”.
Prof. Diaz mówi, że chodzi przede wszystkim o to, żeby się ruszać, w jakikolwiek sposób, w jakiejkolwiek formie czy kształcie. „Na tyle, na ile jesteśmy w stanie przeplatać siedzenie jakimiś przerwami na ruch, będzie to przynosić nam pewne korzyści”.