WYZNACZANIE TRENDÓW W NAUCE: Pary pracujące z domu: kto odnosi więcej korzyści?

Nowe badanie ujawnia, że praca zdalna wydobywa różnice, które przechylają szalę na korzyść jednej z płci.

Globalna pandemia spowodowała, że wiele par pracuje z domowego zacisza. Ci mężczyźni i kobiety stają przed wieloma wyzwaniami, aby pogodzić obowiązki domowe z zadaniami zawodowymi.

W czasopiśmie „Personnel Psychology” badacze z The Ohio State University w Stanach Zjednoczonych przedstawiają dowody na to, kto wychodzi na tym lepiej. „Ustaliliśmy, że mężczyźni i kobiety nie mają takich samych doświadczeń w pracy z domu”, zauważyła główna autorka Jasmine Hu, profesor zarządzania w tej samej instytucji, w komunikacie prasowym. „Nadal istnieją pewne różnice między płciami w kwestii tego, jak radzą sobie z obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi”.Mężczyźni wykonywali mniej zadań domowych i rodzinnych niż wtedy, gdy byli w biurze. Z kolei kobiety z elastycznym harmonogramem miały o wiele więcej obowiązków do wykonania poza pracą zawodową. Wyniki opierały się na badaniu obejmującym ponad 220 par z podwójnym przychodem, z dziećmi i bez dzieci, pochodzących z Chin i Korei Południowej. Badanie przeprowadzono w latach 2020 i 2021.

Z ustaleń wynika, że mężczyźni z elastycznym harmonogramem pracujący z domu wykonywali znacznie mniej obowiązków i zadań domowych niż ich żony. Co więcej, żony czuły się bardziej winne niż ich mężowie, że nie wykonują obowiązków domowych lub nie spędzają czasu z rodziną.

Kluczem jest zapewnienie przez mężów większego wsparcia żonom. Badanie sugeruje dzielenie się obowiązkami domowymi. „Wyniki te sugerują, że mężowie mogliby pomagać żonom pracującym zdalnie, gdy mają bardziej elastyczne harmonogramy pracy i wykonywać więcej zadań rodzinnych, gdy ich żony mają bardziej sztywne harmonogramy zawodowe”, wyjaśniła prof. Hu.

Pracodawcy również muszą być bardziej elastyczni i wykazać się rozwagą. „Organizacje i menedżerowie powinni dać swoim pracownikom płci męskiej więcej elastyczności, gdy jest to możliwe, aby oni i ich rodziny mogli lepiej dostosować się do kryzysów, takich jak pandemia COVID-19”, wyjaśniła dalej. „Menedżerowie powinni formułować realistyczne oczekiwania co do tego, ile pracy mogą efektywnie wykonać ich pracownicy pracujący zdalnie, a także wykazać więcej zrozumienia dla sytuacji, w jakiej są pary, w których obie osoby zarabiają, pracując zdalnie z domu”.Praca zdalna stała się nieodłączonym elementem naszej kultury, na dobre i na złe. „COVID-19 na zawsze zmienił sposób, w jaki pracujemy. Praca zdalna stanie się w znacznie większym stopniu normą”, stwierdziła prof. Hu. „Ludzie naprawdę przyzwyczaili się do korzyści płynących z pracy w domu i wielu z nich nie będzie chciało wracać do biura w pełnym wymiarze godzin”.

Praca zdalna pozostanie z nami na dobre, podobnie jak związane z nią napięcia i konflikty. W jaki sposób pracujące pary mogą znaleźć złoty środek? Prof. Hu uważa, że odpowiedzią jest tu praca hybrydowa. „Zapewni to pracownikom elastyczność, którą zyskują, pracując w domu, a jednocześnie będą mieli możliwość większej interakcji ze współpracownikami w biurze, co może sprzyjać współpracy oraz zwiększać kreatywność i innowacyjność”.


opublikowano: 2023-02-28
Komentarze
Polityka Prywatności