WYZNACZANIE TRENDÓW W NAUCE: Znaleźliśmy najstarsze kamienne narzędzia, ale nie zostały one wykonane przez człowieka

Nowe badania ujawniają, że prehistoryczne kamienne narzędzia wykopane w Kenii pochodzą z okresu starszego niż najstarsi ludzie.

Oto nowa tajemnica nauki! Archeolodzy odkryli 330 kamiennych narzędzi używanych do zarzynania zwierząt i tłuczenia produktów roślinnych, z których wytwarzano potrawy. W opublikowanym w czasopiśmie „Science” badaniu prowadzonym przez Narodowe Muzeum Historii Naturalnej należące do sieci Smithsonian Institution oraz Queens College Uniwersytetu Miasta Nowy Jork (CUNY) postawiono hipotezę, że narzędzia te powstały około 2,9 miliona lat temu. Jednak Homo sapiens, czyli nasz gatunek, pojawił się dopiero około 300 000 lat temu. Co więcej, dwa duże skamieniałe zęby odkopane na terenie wykopalisk należą do parantropa, odległego kuzyna ludzi, który miał duże zęby i mały mózg.Znalezione artefakty reprezentują najstarsze znane przykłady rewolucyjnej technologii z epoki kamienia, zwanej olduwajskim zestawem narzędzi. Naukowcy sądzili, że narzędzia te były używane tylko przez przodków H. sapiens, jednak nie odkryto przy nich skamieniałości, które można by im przypisać. Narzędzia składały się z młotków i kamiennych rdzeni do tłuczenia roślin, kości i mięsa, a także odprysków do cięcia mięsa. Jedzenie przygotowywane za pomocą tych narzędzi spożywano na surowo, ponieważ w tamtym okresie nie potrafiono jeszcze korzystać z ognia ani go uzyskiwać.

„Badacze od dawna zakładali, że wyłącznie rodzaj Homo, do którego należą ludzie, był zdolny do wytwarzania kamiennych narzędzi”, skomentował starszy autor Rick Potts, zajmujący się działem pochodzenia człowieka w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej, w komunikacie prasowym opublikowanym przez instytucję.

„Tymi narzędziami można miażdżyć obiekty lepiej niż trzonowcem słonia i ciąć lepiej niż kłem lwa”, wyjaśnił prof. Potts. „Technologię z kultury olduwajskiej można by porównać do nagłego wyhodowania zestawu zębów poza własnym ciałem. Dzięki niej nasi przodkowie mogli spożywać zupełnie nowe pokarmy pozyskiwane na afrykańskich sawannach”.

„To jeden z najstarszych przykładów tej technologii, jeśli nie najstarszy”, dodał główny autor, Thomas Plummer, profesor antropologii w Queens College CUNY oraz współbadacz należący do zespołu naukowców zrzeszonych w programie sieci Smithsonian zajmującym się pochodzeniem człowieka. „To znalezisko pokazuje, że taki zestaw narzędzi był szerzej rozpowszechniony we wcześniejszym okresie, niż sądziliśmy oraz że był używany do przetwarzania szerokiej gamy tkanek roślinnych i zwierzęcych. Nie wiemy na pewno, jakie było jego znaczenie adaptacyjne, ale różnorodność zastosowań sugeruje, że było ważne dla tych homininów”. Homininy to różne gatunki uważane za ludzkie lub blisko spokrewnione.Czy zatem kiedykolwiek poznamy prawdziwych twórców tych narzędzi? „Te zęby to prawdziwa gratka dla miłośników tajemnic i zagadek: kim byli ci najwcześniejsi twórcy narzędzi?”, powiedział prof. Potts w wywiadzie dla „Associated Press”.

Z kolei w wywiadzie dla „CNN” prof. Plummer powiedział: „Podczas gdy niektóre gatunki naczelnych innych niż ludzie wytwarzają technologie, które pomagają w zbieractwie, przetrwanie ludzi w wyjątkowym stopniu zależy od używanych przez nich technologii”. „Jednakże ewolucyjne pochodzenie tej zależności od technologii w celu przetrwania jest owiane tajemnicą”.


data ostatniej modyfikacji: 2023-02-28 19:30:01
Komentarze
Polityka Prywatności