Sztuczna inteligencja poprawia bezpieczeństwo i przepustowość granic UE

Niebawem na czterech lądowych przejściach granicznych rozpoczną się testy niezwykle nowoczesnych technologii. Ich celem będzie przyspieszenie odpraw granicznych praworządnych podróżnych oraz identyfikacja potencjalnych przestępców przy pomocy wykrywaczy kłamstw.

Ruch na zewnętrznych granicach UE stale rośnie, a z nim zagrożenie w postaci nielegalnych imigrantów. Każdego roku do UE wjeżdża ponad 700 mln ludzi. Stanowi to znaczne obciążenie dla straży granicznej, która musi przestrzegać wyśrubowanych protokołów bezpieczeństwa, a przy tym zapewniać płynny ruch osób wjeżdżających do UE. Zintensyfikowany handel międzynarodowy i coraz bardziej wyrafinowana działalność kryminalna sprawiają, że kontrole graniczne stają się coraz większym wyzwaniem. Dlatego organy administracji muszą zapewnić odpowiednią szybkość i skuteczność odpraw granicznych, z jednoczesnym zachowaniem odpowiednio wysokiego poziomu ochrony przejść granicznych.

W ramach finansowanego przez UE projektu iBorderCtrl opracowano dwuetapową procedurę zaprojektowaną z myślą o przyspieszeniu kontroli na lądowych przejściach granicznych oraz poprawie ich bezpieczeństwa przy pomocy połączenia najnowocześniejszych technologii. System iBorderCtrl ma na celu skrócenie czasu odpraw granicznych praworządnych obywateli spoza UE, stosując przy tym technologię wykrywania kłamstw, która pomoże celnikom identyfikować nielegalnych imigrantów i tym samym zapobiegać przestępstwom oraz działaniom terrorystycznym.

„Wykorzystujemy zarówno istniejące już dobrze sprawdzone jak i zupełnie nowe technologie aby dać strażnikom granicznym narzędzia które pomogą poprawić dokładność i wydajność kontroli granicznych” powiedział koordynator projektu George Boultadakis z firmy European Dynamics z Luksemburga w artykule zamieszczonym na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Wykorzystywane są takie technologie jak automatyczny system detekcji oszustw weryfikacja parametrów biometrycznych (skanowanie odcisków palców i naczyń krwionośnych dłoni) dopasowanie twarzy autentykacja dokumentów oraz narzędzie do wykrywania ukrytych osób. Ponadto wykorzystywane są także zintegrowane metody analityczne kontroli granicznych ocena ryzyka a także system umożliwiający krzyżową kontrolę informacji zamieszczonych na portalach społecznościowych podróżnych czy starsze wersje systemów. Jak czytamy na stronie projektu iBorder Ctrl wykorzysta te technologie na potrzeby „zbierania danych które pomogą opracować systemy lepsze od parametrów biometrycznych oparte na biomarkerach oszustwa”.

Dwuetapowa procedura

Przed zawitaniem na granicy, przy pomocy swoich telefonów komórkowych, tabletów lub komputerów podróżni rejestrują się w systemie internetowym i wgrywają do niego wszelkie niezbędne dokumenty. Następnie zostają poproszeni o udzielenie odpowiedzi na szereg pytań zadawanych przez awatar, a ich niewerbalne mikro-reakcje są analizowane w celu określenia, czy kłamią. Dla poprawy dokładności systemu awatar jest personalizowany tak, aby odpowiadać płci osoby podróżnej i mówić w jej języku. Osoby podejrzewane o chęć nielegalnego wkroczenia na teren UE są w systemie oznaczane, by strażnicy graniczni przeprowadzili w ich przypadku bardziej szczegółowe kontrole.

Drugi etap procedury przeprowadzany jest na granicy. Podróżni oznakowani uprzednio, jako wykazujący niskie ryzyko, przechodzą ponowną krótką ocenę dokumentów. Na potrzeby weryfikacji tożsamości przeprowadzane są kontrole parametrów biometrycznych. W przypadku podróżnych przekraczających granicę własnym pojazdem przeprowadzana jest dodatkowa kontrola w celu sprawdzenia, czy w jego wnętrzu nie ukrywają się inne osoby.

Testy systemu iBorderCtrl (Intelligent Portable Border Control System) rozpoczną się wkrótce na lądowych przejściach granicznych w Grecji, na Łotwie i na Węgrzech. Przez kolejnych sześć miesięcy te trzy państwa partnerskie będą testować tę technologię na czterech różnych przejściach granicznych.

Więcej informacji:
strona projektu iBorderCtrl

data ostatniej modyfikacji: 2019-02-11 23:15:01
Komentarze
Polityka Prywatności