Łatwiejsze ładowanie pojazdów elektrycznych

W Niemczech i Hiszpanii prowadzone są testy inteligentnego systemu rezerwacji stacji ładowania pojazdów elektrycznych, który umożliwia kierowcom rezerwację stanowiska i gwarantuje, że będzie ono dostępne do ich dyspozycji.

Wkrótce ładowanie pojazdów w Niemczech i Hiszpanii będzie jeszcze prostsze za sprawą innowacyjnego systemu kontroli, który pozwala kierowcom zarezerwować stację ładowania i gwarantuje, że stanowisko będzie dostępne do ich dyspozycji. System zostanie włączony do aplikacji regionalnych operatorów w czterech miastach w Niemczech i jednym w Hiszpanii, a następnie zostanie przetestowany w wybranych stacjach ładowania w ramach finansowanego przez UE projektu MEISTER.

Opracowany przez niemiecką firmę Green Mobility Solutions system został trafnie nazwany Book-n-Park („rezerwuj i parkuj”). Kierowcy mogą sprawdzić dostępność stacji ładowania w aplikacji na smartfonie i zarezerwować jedno ze stanowisk. Zasilane bateriami i połączone z internetem blokady parkingowe kontrolowane są z poziomu aplikacji, która rezerwuje stanowisko ładowania i powiadamia system o jego dostępności. Za jej pośrednictwem kierowca, który dokonał rezerwacji, może o określonej godzinie zdalnie opuścić blokadę.System zostanie przetestowany w Berlinie i Maladze. Testy w Berlinie będą obejmować kilka stacji ładowania w jednej z dzielnic miasta, Kreuzbergu. „Wiele miast uznało niezawodne i dostępne stacje ładowania za kluczowe rozwiązanie, które pozwoli na odejście od silników spalinowych”, zauważa Mathias Hornjak, dyrektor zarządzający Green Mobility Solutions, cytowany w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie electrive.com.

„Chcemy zwiększyć wydajność, wykorzystanie i prostotę użytkowania dzięki inteligentnej infrastrukturze ładowania. W toku projektu przetestowane zostaną różne formy i czasy rezerwacji, a następnie zbadana zostanie gotowość użytkowników do zapłaty za usługę rezerwacji”, wyjaśnia cytowana w tym samym komunikacie prasowym Sabrina Schimmel, koordynatorka projektu z Berlina z Departamentu Senatu ds. Środowiska, Transportu i Ochrony Klimatu będącego partnerem projektu. W Berlinie system zostanie włączony do aplikacji MEISTER Neighbourhood Mobility App. Zainteresowani mogą za darmo przetestować usługę na stacji ładowania znajdującej się przy ulicy Lindenstraße 113 w dzielnicy Kreuzberg. W Maladze rozwiązanie jest rozszerzane o inteligentny system ładowania.

Jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego, instalacja blokad jest prosta i wymaga jedynie „czterech śrub lub łączników”, w zależności od powierzchni. „Podczas pracy nad rozwiązaniem zadbaliśmy o prostą i szybką instalację, która nie wymaga wykonywania fundamentów, instalacji przewodów elektrycznych ani prowadzenia prac budowlanych”, informuje rzecznik prasowy firmy. „Opuszczanie blokady jest równie proste. Stacja nie wymaga pozwolenia na budowę, choć lokalne przepisy mogą różnić się w tym zakresie”. Zasilane bateriami blokady eliminują konieczność instalacji przewodów elektrycznych i według szacunków w normalnych warunkach eksploatacji będą działać przez ponad rok.

Zespół projektu MEISTER (Mobility Environmentally-friendly, Integrated and economically Sustainable Through innovative Electromobility Recharging infrastructure and new business models) stara się pokonać przeszkody uniemożliwiające rozpowszechnienie pojazdów elektrycznych w Europie poprzez projektowanie i promowanie modeli biznesowych, które zachęcą operatorów do instalacji infrastruktury ładowania, a kierowców do korzystania z niej. Realizacja projektu zakończy się w lutym 2022 roku.

Więcej informacji:

strona projektu MEISTER


data ostatniej modyfikacji: 2021-06-01 23:15:03
Komentarze
Polityka Prywatności