Badacze wspierani przez Unię Europejską opracowują czujniki drukowane na drukarce 3D, aby usprawnić konserwację samolotów.
Badacze zajmujący się skutkami prawnymi i implikacjami politycznymi wprowadzenia autonomicznych statków do sektora żeglugi międzynarodowej natknęli się na problem, który nie jest związany z prawem czy bezpieczeństwem na morzu, lecz kwestią płci.
Nowy pilotażowy zakład recyklingu materiałów ziem rzadkich w Zjednoczonym Królestwie ma pomóc w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania Europy na magnesy o wysokich osiągach.
Koniec z zakłóceniami spowodowanymi przez drony. Dzięki wsparciu ze strony Unii Europejskiej dla pewnego projektu, partnerzy przetestowali system chroniący lotniska przed przedostawaniem się nad ich tereny przypadkowych bezzałogowych pojazdów latających.
W ramach projektu wspieranego przez Unię Europejską powstały zostały zakończone pierwsze demonstracje łączności transgranicznej w ośrodku testowym 5G na Łotwie. Celem inicjatywy jest zapewnienie bezproblemowego przełączania sieci podczas przekraczania granic państw.
Finansowany przez UE projekt Living Ports został wyróżniony nagrodą Sustainability Award 2022 w kategorii „Infrastruktura”, przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Portów i Przystani, które doceniło jego wizję przyjaznych dla środowiska portów budowanych z myślą o naturze.
Niedawno opublikowany artykuł naukowy przedstawia zagadnienie rekonfigurowalnych powierzchni inteligentnych (ang. recongfigurable intelligent surfaces, RIS) – nowatorskiej technologii, która znajdzie zastosowanie w sieciach komunikacji bezprzewodowej obsługujących standard 6G oraz jego nowsze warianty.
Autorzy specjalnego raportu opisali, w jaki sposób innowacyjny napęd akumulatorowy może umożliwić bezemisyjne rejsy statków żeglugi śródlądowej.
Nowy ultradźwiękowy czujnik może poprawić monitorowanie i smarowania torów kolejowych i ich konserwację, oferując niższe koszty i większe bezpieczeństwo.
Modele układu mięśniowo-szkieletowego dostępne na nowej platformie sztucznej inteligencji mogą przyspieszyć postępy w dziedzinie protetyki i rehabilitacji pourazowej.
Zrównoważone rolnictwo, które przynosi zyski: naukowcy udowodniają, że uprawa roślin zielnych pomiędzy drzewkami mandarynki to świetny pomysł.
Eksperci Radaru Innowacji wyróżnili nowe innowacyjne rozwiązania w dziedzinie mobilności autonomicznej, które powstały w ramach projektu wspieranego przez Unię Europejską. Stanowią one wkład w unijne cele, dzięki którym nasze miasta i miasteczka mają szansę stać się bardziej bezpieczne i zrównoważone.
Dzięki wynikom nowego badania poznajemy blaski i cienie robotyki oraz autonomicznych systemów oraz ich wykorzystania do realizacji celów zrównoważonego rozwoju przyjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ).
W ramach finansowanego ze środków UE projektu zaprezentowano nowe, inspirowane naturą rozwiązanie wykorzystujące specjalne powłoki do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w żegludze morskiej.
Finansowany ze środków UE projekt HyperCOG, przy wsparciu technologii cyfrowych, pomaga w tworzeniu fabryk przyszłości. Jego inteligentny system ma na celu zwiększenie wydajności produkcji oraz zmniejszenie emisji i zużycia energii w europejskich zakładach przetwórczych.
Partnerzy wspierani ze środków UE rozpoczęli pierwszą serię próbnych lotów dronów autonomicznych na kampusie holenderskiego Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven (HTCE).
Długie podróże dłużą się jeszcze bardziej, kiedy z powodu braku połączenia z siecią nie możemy korzystać z serwisów Netflix czy Spotify. Nasz ekspert Iñaki Val wyjaśni przyczyny tak słabej łączności mobilnej, która jest typowa dla infrastruktury kolejowej, a która zagraża nie tylko naszym ulubionym rozrywkom.
Katastrofy komercyjnych samolotów pasażerskich zdarzają się rzadko, a gdy do nich dochodzi władze poszukują czarnych skrzynek – urządzeń pokładowych, które zawierają zapis rozmów i stanu technicznego samolotu sprzed wypadku. Nasz ekspert, Claude Pichavant, wyjaśnia, dlaczego większość samolotów nie zapisuje takich danych w chmurze.
To koniec opóźnionych wypłat tantiem i niejasnych zasad ich przekazywania. Technologia blockchain opracowana przez wspierany przez UE start-up pozwala zautomatyzować i przyspieszyć przepływ strumienia przychodów z filmów oraz zwiększyć jego przejrzystość.
Dzięki nowemu narzędziu Voyage Energy Planner wspierany przez UE projekt pomaga armatorom statków żeglugi śródlądowej w planowaniu bezemisyjnych rejsów przy użyciu innowacyjnych, wymiennych akumulatorów kontenerowych.