Wszystkie komórki w jelicie płodu mają potencjał, aby rozwinąć się w komórki macierzyste, jak wynika z nowego badania opublikowanego w „Nature”, które zostało przeprowadzone na Wydziale Zdrowia i Nauk Medycznych Uniwersytetu w Kopenhadze, partnera projektu INTENS (INtestinal Tissue ENgineering Solution) finansowanego ze środków UE. Naukowcy odkryli, że rozwój niedojrzałych komórek jelitowych nie jest z góry narzucony, lecz jest uzależniony od bezpośredniego otoczenia komórek w jelitach.
Przez całe życie organy w ciele są utrzymywane przez komórki macierzyste, które są również w stanie naprawić drobne uszkodzenia tkanek. Lepsze zrozumienie czynników decydujących o tym, czy niedojrzała komórka przekształci się w komórkę macierzystą, może być przydatne w otrzymywaniu komórek macierzystych do celów terapii i przeszczepów.
Więcej informacji:
•
https://healthsciences.ku.dk/newsfaculty-news/2019/05/surprising-research-result-all-immature-cells-can-develop-into-stem-cells/ •
http://www.intens.info/ •
https://www.researchgate.net/publication/333118821_Tracing_the_origin_of_adult_intestinal_stem_cells„Zyskaliśmy lepszy wgląd w mechanizmy, dzięki którym komórki w niedojrzałych jelitach przekształcają się w komórki macierzyste. Mamy nadzieję, że będziemy w stanie wykorzystać tę wiedzę w celu poprawy leczenia niegojących się ran, np. w jelitach. Jak dotąd jednak jedyne, co możemy stwierdzić z pewnością, to to, że komórki w przewodzie pokarmowym mają takie właściwości. Uważamy jednak, że jest to powszechne zjawisko w rozwoju organów u płodu”.
– prof. Kim Jensen, Biotech Research & Innovation Centre, Uniwersytet w Kopenhadze, partner projektu INTENS
Jeśli chcesz, żeby Twój projekt został zaprezentowany w rubryce „Projekt miesiąca” w kolejnym wydaniu magazynu, wyślij wiadomość na adres
editorial@cordis.europa.eu i opowiedz nam o nim.