Poszukiwanie świętego Graala w dziedzinie zdrowych tętnic

Czy to może być początek końca zabiegów wszczepienia bypassów? Naukowcy stworzyli nowe urządzenie medyczne, które pomaga zregenerować chore obszary tętnic.

Niewydolność serca i nerek, tętniaki i udary to powikłania, które mogą być skutkiem miażdżycy – zwężenia tętnic z powodu nagromadzenia się blaszki miażdżycowej na ich ścianach. Ciężkie przypadki miażdżycy są leczone za pomocą zabiegów takich jak pomostowanie aortalno-wieńcowe (czyli wszczepienie tzw. bypassów) lub angioplastyka balonowa, która polega na poszerzeniu wąskich lub zablokowanych tętnic. Jednak mimo że zabiegi te są skuteczne, mają pewną istotną wadę. Jak tłumaczy dr Davide De Lucrezia, koordynator finansowanego przez UE projektu THE GRAIL, w informacji prasowej zamieszczonej na stronie „News Medical”, „są one najczęściej rozwiązaniami krótkoterminowymi, które nie przywracają integralności naczyń w dłuższej perspektywie czasowej”.

Aby wyeliminować tę wadę, zespół projektu THE GRAIL opracował nowe urządzenie terapeutyczne, które może uruchomić regenerację chorej wewnętrznej warstwy tętnicy. Sztywny obszar tętnicy zostaje zastąpiony miękkim, elastycznym i inteligentnym rusztowaniem zwanym syntetyzowaną warstwą wewnętrzną (SIL), która następnie jest ponownie wypełniana własnymi komórkami pacjenta.

Jak to działa?

Nowa strategia eliminuje konieczność wszczepiania bypassów i angioplastyki. Zamiast tego, SIL wprowadzana jest do chorego naczynia krwionośnego za pomocą cienkiego cewnika. Inteligentne rusztowanie wykonane jest z polipeptydów elastynopodobnych i zawiera bioaktywne cząsteczki, które namnażają krążące i nieruchome komórki śródbłonka. Komórki te, które tworzą wewnętrzną warstwę wyściełającą naczynia krwionośne i limfatyczne, wspomagają regenerację utwardzonego obszaru tętnicy. Po wykonaniu zadania bioresorbowalne rusztowanie rozpuszcza się w organizmie, pozostawiając zdrową, zregenerowaną tkankę.

Sukces projektu zaowocował powstaniem szeregu obiecujących rozwiązań. „Wykazaliśmy pełną kompatybilność biologiczną in vitro oraz bezpieczeństwo in vivo, a wstępne wyniki dotyczące skuteczności są niezwykle zachęcające. Dzięki pięcioletniemu wsparciu UE mogliśmy w projekcie THE GRAIL poczynić znaczące postępy – przejść od prostego szkicu na papierze do działającego prototypu”, mówi Davide De Lucrezia, dyrektor generalny Explora Biotech, włoskiej firmy zajmującej się rozwojem technologii wspomagających inżynierię biologiczną, będącej koordynatorem projektu.

Co dalej?

W celu skuteczniejszego rozpowszechniania produktu na rynku trzech partnerów projektu założyło spółkę spin-off, która będzie współpracować z większymi firmami, mogącymi pomóc w zwiększeniu sprzedaży. Zespół planuje również wykorzystać produkty uboczne projektu, takie jak alternatywny sposób wykonywania zabiegu wszczepienia bypassów. Opracowanie zaawansowanych modeli in vivo do badań bezpieczeństwa i skuteczności produktów leczniczych jest kolejnym owocem wiedzy specjalistycznej zdobytej podczas pięciu lat realizacji projektu oraz późniejszych prac.

Ponadto obecnie prowadzone są negocjacje z inwestorami z kapitałem podwyższonego ryzyka dotyczące pozyskania środków na rozwój technologii. Jeżeli zakończą się one pomyślnie, partnerzy projektu THE GRAIL (Tissue in Host Engineering Guided Regeneration of Arterial Intimal Layer) mogą wkrótce być w stanie przeprowadzić pierwsze badania kliniczne na pacjentach.

Więcej informacji:
strona projektu w serwisie CORDIS

opublikowano: 2019-07-17
Komentarze
Polityka Prywatności