Więcej drzew to chłodniejsze miasta

Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że zielona infrastruktura, a w szczególności drzewa, może pomóc w obniżeniu wysokiej temperatury na obszarach miejskich.

Temperatury w miastach są ogólnie wyższe niż te odnotowywane na okolicznych obszarach wiejskich. Przyczynia się do tego gęsta zabudowa, wykorzystywanie materiałów termoizolacyjnych w budynkach i liczne zabetonowane obszary, które zatrzymują ciepło, uniemożliwiając jego oddawanie do otoczenia. Należy wspomnieć także o skutkach działalności człowieka: codzienne czynności mieszkańców miast, korzystanie ze środków transportu, praca czy aktywność fizyczna zwiększają emisję energii.

Chociaż większość z nas postrzega miejską wyspę ciepła za nieuchronną konsekwencję życia w mieście, badacze poszukują rozwiązań pozwalających ograniczyć to zjawisko. W tym celu przeprowadzili niedawno badanie, które wykazało, że zielona infrastruktura, taka jak zielone dachy, a w szczególności drzewa, mogą obniżyć temperatury w większych i mniejszych miastach. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Surrey i było realizowane przy wsparciu finansowanego ze środków UE projektu iSCAPE. Ustalenia zespołu zostały opisane na łamach czasopisma „Environmental Pollution”.Do swoich badań naukowcy wybrali Guildford, miasto w Zjednoczonym Królestwie, którego 78 % powierzchni pokrywają użytki zielone i drzewa. Zespół przeanalizował, jak trzy rodzaje wegetacji – użytki zielone, dachy zielone i drzewa – mogą ograniczać zjawisko miejskiej wyspy ciepła, biorąc pod lupę pięć różnych scenariuszy. Naukowcy przeprowadzili symulację wzrostu temperatur przy obecnej zielonej infrastrukturze w Guildford i w czterech dodatkowych scenariuszach: jeśli w mieście nie byłoby żadnej infrastruktury zielonej, jeśli obecna infrastruktura zostałaby zastąpiona samymi drzewami, samymi zielonymi dachami i samymi użytkami zielonymi.

Badanie wykazało, że zmiany temperatury w środowiskach miejskich w dużym stopniu zależą od rodzaju zielonej infrastruktury, jej powierzchni i ciepła emitowanego przez budynki i pojazdy. Spośród trzech rodzajów zielonej infrastruktury to drzewa okazały się być najbardziej skuteczne w ograniczaniu wzrostu temperatur. Z kolei zielone dachy mogą stanowić dodatkowy środek wykorzystywany w celu łagodzenia zjawiska miejskiej wyspy ciepła, o ile pokrywają one dużą powierzchnię miasta.

„Decydenci i przywódcy politycznie słusznie poszukują rozwiązań na (…) kryzys mieszkaniowy, z jakim zmaga się Zjednoczone Królestwo. Niezmiernie ważne jest jednak, by brali pod uwagę wpływ rozbudowy infrastruktury miejskiej na nasze środowisko i naszą planetę”, mówi prof. Prashant Kumar cytowany w artykule na stronie „Earth.com”. „Mam nadzieję, że nasze badanie dostarczy decydentom niezbędnych informacji, które pomogą im w planowaniu zielonej infrastruktury dla naszych społeczności. Uzyskane przez nas wyniki sugerują, że drzewa najskuteczniej ograniczają zjawisko miejskiej wyspy ciepła, z którym zmaga się wiele naszych miast”, podsumowuje prof. Kumar, założyciel i dyrektor Globalnego Centrum Badań nad Czystym Powietrzem działającego przy Uniwersytecie w Surrey.

Realizacja projektu iSCAPE (Improving the Smart Control of Air Pollution in Europe) zakończyła się w listopadzie 2019 roku. Celem zespołu było opracowanie zrównoważonych strategii przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza, działań politycznych i inicjatyw zachęcających do zmiany nawyków.

Więcej informacji:

strona projektu iSCAPE


data ostatniej modyfikacji: 2020-12-18 17:15:01
Komentarze
Polityka Prywatności