Ten finansowany ze środków UE projekt zrzeszający partnerów z pięciu krajów europejskich ma za zadanie przekształcić potencjał doskonałości naukowej i innowacji w dziedzinie neuronauki komórkowej i molekularnej w ważnym ukraińskim instytucie badawczym.
Neuronauka komórkowa i molekularna jest nową i szybko rozwijającą się poddyscypliną neuronauki. Ta dziedzina neuronauki obejmuje swym zakresem szeroką gamę zagadnień – od odkrycia DNA, które miało miejsce około 70 lat temu, po najnowsze innowacje, takie jak klonowanie. Jest to również możliwe dzięki współpracy naukowej.
To właśnie w tym kontekście nauki zespołowej w sierpniu 2019 roku rozpoczęto realizację finansowanego ze środków UE projektu NEUROTWIN. Zbliżając się do końca projektu (który nastąpi w lipcu 2022 roku), jego koordynatorzy dążą do przywrócenia Instytutowi Fizjologii Bogomolca (BIPH) w Kijowie w Ukrainie statusu międzynarodowego centrum doskonałości w dziedzinie neuronauki komórkowej i molekularnej.
W tym celu partnerzy projektu NEUROTWIN rozpoczęli zakrojony na szeroką skalę transfer wiedzy, zwiększając konkurencyjność naukowców z BIPH w pozyskiwaniu funduszy z międzynarodowych instytucji przyznających granty. Od początku realizacji projektu jego nadrzędnym celem jest poprawa jakości dorobku naukowego poprzez ustawiczne szkolenie pracowników naukowych w zakresie pisania prac naukowych oraz podniesienie jakości studiów drugiego lub trzeciego stopnia.Zgodnie z pierwszym sprawozdaniem okresowym z realizacji projektu koordynatorzy zorganizowali warsztaty poświęcone transferowi wiedzy, metodologii i aktualnym podejściom, a także protokołom dokumentacji badawczej. Warsztaty były prowadzone przez czołowych ukraińskich naukowców.
W tym duchu współpracy o znacznym stopniu interakcji w ramach projektu zorganizowano także dwa wydarzenia szkoleniowe. Pierwszym z nich był letni tydzień nauki. Drugim były warsztaty studenckie. Oba wydarzenia były skierowane do naukowców na wczesnym etapie kariery. Celem tych wydarzeń, w tym dwóch warsztatów poświęconych pisaniu prac naukowych, było zwiększenie liczby publikacji oryginalnych artykułów naukowych w renomowanych czasopismach międzynarodowych.
Jest to część głównego celu projektu NEUROTWIN, jakim jest wspieranie i doskonalenie BIPH oraz zwiększenie jego udziału w międzynarodowych funduszach i arenach innowacyjnych. Aby zrealizować ten cel, w ramach projektu opracowano szczegółowe plany działania określające cele i zadania w zakresie komunikacji, upowszechniania i wykorzystania. Dodatkowe etapy obejmowały identyfikację interesariuszy i odbiorców docelowych, a także ocenę ryzyka.Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie z projektu: „Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia potencjału naukowo-technicznego BIPH i wiodących uczestników w dziedzinie neuronauki komórkowej i molekularnej. Projekt przyczyni się również do zwiększenia potencjału innowacyjnego BIPH i konkurencyjności naukowców z BIPH w pozyskiwaniu środków na poziomie międzynarodowym”.
Przywrócenie BIPH miana centrum doskonałości z pewnością dowiedzie wartości partnerstwa naukowego, które charakteryzuje się wysokim poziomem współpracy. Academia Europaea, pozarządowe stowarzyszenie zrzeszające 4 500 naukowców i uczonych oraz ponad 70 laureatów Nagrody Nobla, przedstawiło niedawno w artykule opublikowanym na swojej stronie internetowej jeden z przykładów wpływu, jaki mogą mieć takie sieci współpracy i partnerstwa. Nawiązując do współpracy między BIPH a Cardiff University’s School of Biosciences, napisano w nim: „Praca opublikowana w prestiżowym czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences USA pt. »Blokada kanałów Ca2+ aktywowanych uwalnianiem Ca2+ jako potencjalne narzędzie w terapii zapalenia trzustki«, której współautorami są pracownicy Cardiff University i BIPH w Kijowie, znajduje się w pierwszej dwudziestce najczęściej cytowanych prac (spośród ponad 5 000 prac) powstałych w ramach współpracy brytyjsko-ukraińskiej w ciągu ostatnich dziesięciu lat”.
Dalsze działania w ramach projektu NEUROTWIN mają na celu zwiększenie potencjału BIPH w zakresie doskonałości, rozwój neuronauki komórkowej i molekularnej oraz wzmocnienie partnerstwa naukowego między UE a Ukrainą.
Więcej informacji: