Dzięki wynikom nowego badania naukowcy mają świetną wiadomość dotyczącą dzieci poczętych z pomocą technik wspomaganego rozrodu. Okazuje się, że wszelkie różnice związane z rozwojem, masą ciała i poziomem tkanki tłuszczowej zanikają na późniejszych etapach okresu dojrzewania.
Coraz więcej osób na świecie rodzi się dzięki poczęciu z pomocą technik wspomaganego rozrodu. Tego rodzaju rozwiązania, obejmujące między innymi zapłodnienie in vitro, wprowadzenie plemnika do cytoplazmy komórki jajowej oraz przeniesienie embrionu, zaowocowały dotychczas narodzinami ponad 8 milionów dzieci na całym świecie, a wszystko wskazuje na to, że ich liczba będzie stale rosła w przyszłości.
Od czasu pierwszych narodzin dzięki technikom wspomaganego rozrodu, które miały miejsce ponad 40 lat temu, pojawiały się pytania o wpływ ich stosowania na zdrowie poczętych w ten sposób dzieci. Czas odpowiedzieć zatem na pytanie, czy występują jakieś różnice między dziećmi poczętymi przy pomocy tych metod, a tymi poczętymi w sposób naturalny? Jak czytamy w opracowaniu wyników badania zrealizowanego dzięki wsparciu finansowanych ze środków Unii Europejskiej projektów ART-HEALTH oraz LIFECYCLE, różnice dotyczące rozwoju, masy ciała oraz ilości tkanki tłuszczowej w organizmach dzieci poczętych dzięki technikom wspomaganego rozrodu są niewielkie i nie są już widoczne w późnym okresie dojrzewania.
„To naprawdę ważna praca”, zauważa główny autor badania, dr Ahmed Elhakeem reprezentujący Uniwersytet w Bristolu – organizację koordynującą projekt ART-HEALTH i będącą partnerem projektu LIFECYCLE, w wypowiedzi przytoczonej w artykule opublikowanym na portalu Newswise. „W ciągu ostatnich trzydziestu lat byliśmy świadkami wzrostu popularności technik wspomaganego rozrodu. W samym Zjednoczonym Królestwie nieco ponad jedno na 30 dzieci zostało poczęte w ten sposób, stąd można oczekiwać, że w przeciętnej klasie szkoły podstawowej statystycznie trafimy na jedno takie dziecko. Od czasu pierwszych narodzin dziecka poczętego dzięki zapłodnieniu in vitro pojawiały się obawy i wątpliwości dotyczące zagrożeń dla tych dzieci”.Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane dotyczące ponad 158 000 niemowląt, dzieci i nastolatków, a także młodych dorosłych z Europy, Azji i Pacyfiku oraz Kanady. W ramach prac stwierdzili, że osoby poczęte przy pomocy technik wspomaganego rozrodu były niższe, lżejsze i szczuplejsze od okresu niemowlęctwa do wczesnego okresu dojrzewania w porównaniu z osobami poczętymi naturalnymi metodami. Różnice te nie tylko były jednak nieznaczne we wszystkich grupach wiekowych, ale także zanikały całkowicie w okresie dojrzewania.
„To dobra wiadomość zarówno dla rodziców, jak i dzieci poczętych przy pomocy różnych metod wspomaganego rozrodu. Pomimo nieco niższego wzrostu i mniejszej wagi w okresie od niemowlęctwa do pierwszych lat dojrzewania, prawdopodobieństwo, że te różnice będą miały jakikolwiek wpływ na ich zdrowie jest bardzo niewielkie”, wyjaśnia dr Elhakeem. „Uważamy, że kontynuowanie badań dotyczących potencjalnych zagrożeń dla zdrowia w starszym wieku jest niezwykle ważne, zwłaszcza gdy coraz więcej osób poczętych dzięki tym technikom wchodzi w dorosłość”.
Starsza autorka badania prof. Deborah Lawlor, reprezentująca Uniwersytet w Bristolu, wyjaśnia: „Przeprowadzenie tych kluczowych badań było możliwe wyłącznie dzięki międzynarodowej współpracy na szeroką skalę, a także badaniom podłużnym, w ramach których uczestnicy przekazują dane dotyczące swojego zdrowia przez całe życie. Jesteśmy szczególnie wdzięczni Europejskiej Radzie ds. Badań Naukowych i inicjatywie »Horyzont 2020« za umożliwienie realizacji tego projektu, dziękujemy także wszystkim uczestnikom badania i badaczom”.
Opracowanie wyników badania zrealizowanego dzięki wsparciu projektów ART-HEALTH (Conception by artificial reproductive technologies and offspring health) oraz LIFECYCLE (Early-life stressors and LifeCycle health) zostało opublikowane na łamach czasopisma naukowego „JAMA Network Open” i stanowi podwaliny pod przeprowadzenie badań z udziałem większych kohort badawczych w starszym wieku.
Więcej informacji: