Pijąc nowy gin z tonikiem, pomożesz ratować lasy deszczowe

Jak dowodzi przeprowadzone niedawno badanie, wykorzystanie sfermentowanego grochu zamiast pszenicy do produkcji ginu może zmniejszyć wpływ tego napoju alkoholowego na środowisko.

Szukasz przepisu na idealny gin z tonikiem? Co powiesz na gin wyprodukowany z grochu zamiast z pszenicy? Prawdopodobnie nie jest to pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy podczas sączenia ginu z tonikiem, ale warto wiedzieć, że główny składnik popularnego aperitifu wywiera znaczny szkodliwy wpływ na środowisko. Produkcja ginu obejmuje różne procesy i czynności, takie jak uprawa pszenicy, produkcja enzymów, wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, produkcja materiałów opakowaniowych i transport. Niestety, wszystkie te działania powodują emisje CO2.

Naukowcy, wspierani częściowo przez finansowany ze środków Unii Europejskiej projekt TRUE, połączyli siły z gorzelnią, żeby zbadać ślad środowiskowy ginu. Wspólnie wykazali, że gin wyprodukowany przy użyciu skrobi grochowej ma mniejszy ślad środowiskowy niż jego tradycyjna wersja – i to w kilku ważnych kategoriach oddziaływania. Najważniejsze spośród nich obejmowały współczynnik ocieplenia globalnego, współczynnik wyczerpywania się zasobów kopalnych, współczynnik eutrofizacji, współczynnik zakwaszenia ziemi oraz wykorzystanie gruntów.

Zespół projektu opublikował wyniki swoich prac w czasopiśmie „Environment International”. „Opisujemy innowacyjne wykorzystanie ważnej rośliny strączkowej, grochu zwyczajnego (Pisum sativum L.), jako źródła skrobi do produkcji alkoholu (ginu), której produktem ubocznym jest bogata w białko pasza dla zwierząt”. Naukowcy dodają: „Ślad środowiskowy ginu wyprodukowanego z grochu był mniejszy niż ginu wyprodukowanego z pszenicy w 12 spośród 14 badanych kategorii oddziaływania na środowisko”.

Jest to częściowo powiązane z wymogami dotyczącymi uprawy pszenicy, tzn. z koniecznością stosowania sztucznych nawozów azotowych (N), które są wyzwaniem dla środowiska i bezpieczeństwa żywnościowego. Za to rośliny strączkowe, takie jak groch, mogą pobierać azot bezpośrednio z atmosfery. „Wyniki naszych badań wskazują, że zastąpienie w produkcji alkoholu skrobi zbożowej skrobią z roślin strączkowych może być skutecznym podejściem do zwiększenia udziału roślin strączkowych w systemach upraw przemysłowych, co może potencjalnie zwiększyć różnorodność upraw, poprawić stan gleby i zmniejszyć zapotrzebowanie na sztuczne nawozy azotowe”.

Dodatkowo, wykorzystanie produktów ubocznych produkcji ginu ze skrobi grochowej jako paszy dla zwierząt zmniejszyłoby potrzebę importu soi, tym samym przyczyniając się do łagodzenia zmian klimatycznych, ponieważ nie byłoby już konieczne wylesianie w Ameryce Łacińskiej. W informacji prasowej opublikowanej przez partnera projektu, Trinity College Dublin, adiunkt Michael Williams mówi, że „łuski z grochu i produkty uboczne destylacji to bogate w białko pasze dla zwierząt, które mogą zastąpić soję importowaną z Ameryki Łacińskiej, gdzie ogromne połacie lasu są karczowane pod jej uprawę”.

Według badania, pomimo większego obciążenia środowiska wynikającego z większej powierzchni uprawnej, produkty uboczne z produkcji 1 litra ginu z grochu mogą zastąpić do 0,66 kg paszy dla zwierząt wytwarzanej z soi. Jest to dwukrotnie więcej, niż można uzyskać z produkcji ginu na bazie pszenicy, „znacznie zmniejszając przy tym emisje gazów cieplarnianych związane z karczowaniem lasów oraz uprawą, przetwarzaniem i transportem takiej paszy. W przypadku ginu z grochu ten efekt łagodzący przewyższa emisje związane z produkcją i pakowaniem ginu, zatem każdy litr butelkowanego ginu wyprodukowanego z grochu pozwala uniknąć emisji 2,2 kg równoważnika dwutlenku węgla”.

Niezmienny smak

Osoby gotowe na nową przygodę smakową z ginem z grochu mogą spać spokojnie. Jak mówi Kirsty Black, kierowniczka gorzelni Arbikie Distillery (partnera projektu), której wypowiedź zacytowano w tej samej informacji prasowej: „Po dwóch destylacjach i dodaniu składników roślinnych, w tym jałowca i kolendry, nowy gin zachowuje ten sam bogaty, aromatyczny smak co gin z pszenicy”.

Trwający projekt TRUE (Transition paths to sustainable legume based systems in Europe) zajmuje się określeniem najlepszych strategii przejścia na zrównoważone uprawy roślin strączkowych, które pozwolą spopularyzować takie uprawy oraz zwiększyć spożycie roślin strączkowych w całej Europie.

Więcej informacji:
strona projektu TRUE


data ostatniej modyfikacji: 2019-09-21 17:15:02
Komentarze
Polityka Prywatności