Wspieranie innowacyjności w Afryce i Europie

Nowo otwarte centrum ENRICH in Africa oferuje szeroki zakres usług, które wychodzą naprzeciw potrzebom afrykańskich i europejskich inkubatorów i akceleratorów innowacji.

W Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki swoją działalność rozpoczęło właśnie nowe zrównoważone centrum biznesowe i cyfrowe, które ma służyć afrykańskim i europejskim podmiotom działającym w obszarze innowacji. Uruchomienie tego centrum, działającego pod nazwą ENRICH in Africa (EiA), jest owocem finansowanego przez Unię Europejską projektu EiA, który ma na celu wspieranie i wzmacnianie ekosystemu innowacji na obu kontynentach.

Otwarcie centrum EiA zostało ogłoszone podczas dorocznego kongresu EiA, który odbył się w Nairobi (Kenia) w listopadzie 2022 roku. W kongresie wzięli udział decydenci wyższego szczebla, eksperci w dziedzinie inkubatorów i akceleratorów, dyrektorzy firm, przedstawiciele start-upów oraz małych i średnich przedsiębiorstw, a także inwestorzy korporacyjni z Europy i Afryki, którzy spotkali się, aby omówić wspólną przyszłość opartą na koncepcji tworzenia innowacji poprzez współpracę.Centrum EiA działa w sposób scentralizowany poprzez internetową platformę zapewniającą cyfrową przestrzeń, która umożliwia nawiązywanie kontaktów między interesariuszami innowacji z różnych regionów i sektorów. Aby uzyskać dostęp do pełnego asortymentu nowoczesnych usług, użytkownicy muszą się zarejestrować na dedykowanej platformie. Jak dowiadujemy się z informacji prasowej zamieszczonej na stronie projektu, oferta ta obejmuje usługi dostosowane do potrzeb inkubatorów i akceleratorów w Europie i Afryce, udostępniane w ramach programu członkowskiego dla tzw. „czempionów” oraz ukierunkowanych programów dla przedsiębiorców, takich jak wyzwania z zakresu otwartych innowacji czy szkolenia przygotowujące do rozpoczęcia działalności.

W projekcie EiA uczestniczy 12 partnerów z pięciu krajów europejskich (Belgia, Niemcy, Francja, Austria i Portugalia) i czterech krajów afrykańskich (Kenia, Nigeria, RPA i Tanzania). „Niezmiernie się cieszymy, że możemy współpracować z tak silną grupą partnerów, którzy wniosą dodatkową wartość do ekosystemu innowacji w Europie i Afryce”, zauważa w informacji prasowej dyrektor centrum EiA Eduardo Herrmann z niemieckiej firmy Steinbeis Europa Zentrum. Steinbeis Europa Zentrum to marka parasolowa tworzona przez trzech partnerów, z których jeden – Steinbeis 2i – pełni rolę koordynatora projektu EiA. „W tej przestrzeni realizowana jest ogromna ilość zadań, jednak możliwość zwiększania potencjału takich podmiotów oraz połączenia obu regionów to dla nas prawdziwa wartość”, dodaje Herrmann.

Na gospodarzy centrum EiA wybrano dwóch partnerów konsorcjum mających siedzibę w RPA – akcelerator start-upów Startupbootcamp AfriTech oraz międzynarodową grupę innowacyjną Methys. Christophe Viarnaud, dyrektor generalny Methys oraz dyrektor centrum EiA, zauważa: „Cieszę się, że grupa Methys została wybrana razem z naszym wieloletnim partnerem Startupbootcamp AfriTech do goszczenia w Kapsztadzie siedziby centrum ENRICH in Africa. Dzięki dofinansowaniu z Komisji Europejskiej i budowanej przez lata platformie partnerstw będziemy nieustannie dążyć do rozwoju wspólnych przedsięwzięć biznesowych opartych na partnerstwach technologicznych, otwartych innowacjach i szkoleniach przygotowujących do rozpoczęcia działalności skierowanych do afrykańskich przedsiębiorców w Europie i europejskich przedsiębiorców w Afryce. Cieszymy się, że będziemy mogli nadal zwiększać nasze wysiłki na rzecz wspierania tworzonego przez nas ekosystemu”.

Centrum EiA zostało założone przez konsorcjum składające się z czterech partnerów – wspomniane wcześniej firmy Methys, Startupbootcamp i Steinbeis Europa Zentrum oraz portugalską firmę konsultingową Sociedade Portuguesa de Inovação. Projekt EiA (ENRICH in Africa - A Multi-sided Platform Business Model for supporting the EU-African Innovation Community.) dobiegnie końca w grudniu 2023 roku.

Więcej informacji:

strona projektu EiA

platforma centrum EiA


data ostatniej modyfikacji: 2022-12-24 17:15:01
Komentarze
Polityka Prywatności