Szkolenia dla naukowców zajmujących się azotem na Arktyce

Młodzi badacze odbyli szkolenia teoretyczne i praktyczne dotyczące badań nad azotem w ośrodku Ny-Alesund Artic w norweskim Svalbard.

Najnowsze dane wskazują, że w glebie Arktyki gromadzi się azot pochodzący z innych części planety. Jest to niepokojące, ponieważ zmiany poziomu azotu mają silny wpływ na kruche ekosystemy arktyczne i mogą nawet wzmagać następstwa zmiany klimatu.

Aby pomóc w rozwoju wiedzy na ten temat, zainicjowano finansowany ze środków UE projekt "Training in sources, sinks and impacts of atmospheric nitrogen deposition in the Arctic" (NSINK). Pod auspicjami projektu zorganizowano szkolenia teoretyczne, terenowe i laboratoryjne dla dziewięciorga początkujących oraz trojga doświadczonych badaczy. Uczeni ci prowadzili ponadto swoje własne badania w ramach projektu NSINK.

Modelowali oni azot znajdujący się w atmosferze w różnych skalach czasowych oraz w różnych rejonach Arktyki. Ustalili, że akumulacja azotu zachodzi w bardzo różnym tempie na poszczególnych obszarach, co wynika z szeregu silnych zjawisk pogodowych, podczas których doszło do osadzenia się dużych ilości azotu.

W projekcie badano też akumulację azotu w śniegu i lodzie. Ustalono, że w tym przypadku na to, co dzieje się z azotem, wpływają kolonie bakterii żyjące na terenach podmokłych oraz w śniegu.

Projekt NSINK umożliwił grupie dobrze zapowiadających się młodych naukowców rozpoczęcie kariery w bardzo ważnej dziedzinie badań nad klimatem. Co równie ważne, przyczynił się też do lepszego poznania wpływu działalności człowieka na ekosystemy Arktyki.

data ostatniej modyfikacji: 2015-03-13 14:56:09
Komentarze


Polityka Prywatności