Pobudzanie badań w dziedzinie wiatru w Europie

Finansowany przez UE projekt pomaga ukazać pierwszą europejską infrastrukturę badawczą w dziedzinie energii wiatrowej. Duńska placówka badawcza ma wesprzeć naukowców w ich próbach zmierzenia i zrozumienia trójwymiarowych i zmieniających się w czasie pól wiatrowych.

Przyspieszenie wykorzystania energii odnawialnej wymaga znacznego powiększenia mocy zainstalowanej energii wiatru. Europejskie strategiczne forum na rzecz infrastruktury badawczej (ESFRI) w swoim zaktualizowanym planie działania 2010 zidentyfikowało 50 nowych infrastruktur badawczych lub znacznych modernizacji tych istniejących. W ramach inicjatywy "Unia innowacji" UE wyznaczyła sobie wyzwanie polegające na uruchomieniu budowy 60% tych priorytetowych dla Europy infrastruktur badawczych do 2015 r.

Celem finansowanego przez UE projektu "WindScanner.eu - The European windscanner facility" (WINDSCANNER) jest utrzymanie przez Europę pozycji lidera technologicznego w dziedzinie metodologii wysokorozdzielczej teledetekcji do pełnoskalowych, rzeczywistych pomiarów atmosferycznych wiatru i turbulencji.

Projekt WINDSCANNER obejmuje system, który generuje szczegółowe trójwymiarowe mapy warunków wiatru wokół pojedynczej turbiny wiatrowej lub na obszarze farmy liczącym kilka kilometrów kwadratowych. Badacze korzystają z urządzeń laserowych w technologii LIDAR (light detection and ranging). Wysyłają one wiązki laserowe w powietrze, a gdy wiązki te zetkną się z cząsteczkami, są odbijane z powrotem do skanera. Informacje dotyczące wiązek odbiciowych zawierają dane o warunkach wiatrowych.

Placówka WINDSCANNER może świadczyć szereg ważnych usług na rzecz społeczności naukowej. Zaliczają się do nich wspólne szkolenia i programy edukacyjne w zakresie obsługi systemu WINDSCANNER oraz strategicznego podejścia do planowania i realizacji kampanii pomiarowych. Pierwsza kampania pomiarowa jest przygotowywana w lokalizacji testowej w Niemczech, gdzie pracuje równolegle sześć urządzeń LIDAR sprzężonych z trójwymiarowym systemem WINDSCANNER.

Po zakończeniu prac system WINDSCANNER ma odegrać decydującą rolę w modernizacji europejskich węzłów za sprawą nowoczesnej technologii LIDAR. Oczekuje się także, że pomoże on każdemu z krajów należących do europejskiego stowarzyszenia badań nad energią (EERA) w budowie własnych krajowych placówek węzłowych. Obszerna baza danych zgromadzi wszystkie dane w zakresie wiatru i udostępni swoiste dla lokalizacji informacje na temat warunków wiatrowych jeszcze przed budową przybrzeżnolądowych i przybrzeżnomorskich turbin wiatrowych. Placówka WINDSCANNER stara się usprawnić modelowanie warunków lokalnego przepływu, udoskonalić turbiny wiatrowe i obniżyć koszty produkcji energii wiatrowej.

data ostatniej modyfikacji: 2015-03-24 14:36:27
Komentarze


Polityka Prywatności