Wyciszanie oceanów

Badacze różnych narodowości połączyli siły, aby zbadać i zmniejszyć skutki hałasu podwodnego generowanego przez żeglugę.

Kawitacja to głośne, wywołujące drgania zjawisko, gdzie woda doprowadzana jest do "zimnego wrzenia" pod wpływem obniżonego ciśnienia, wytwarzając fale uderzeniowe w momencie, gdy pęcherzyki kawitacyjne implodują po wejściu w obszary wyższego ciśnienia, co powoduje hałas. Ten podwodny hałas, generowany przez stale rosnący ruch morski, może mieć negatywny wpływ na duże ssaki i ryby morskie.

Finansowany ze środków UE projekt "Suppression of underwater noise induced by cavitation" (SONIC) ma na celu zrozumienie, stworzenie mapy i zminimalizowanie hałasu otoczenia generowanego przez żeglugę.

Projekt SONIC skupił czołowe światowe instytuty hydrodynamiki, ekspertów ds. hałasu, projektantów systemów napędowych, uniwersytety, europejskie stocznie i biologów morskich, w celu opracowania wytycznych do określenia i złagodzenia hałasu podwodnego emitowanego przez statki w Morzu Północnym. W ramach projektu SONIC opracowano techniki modelowania hałasu kawitacyjnego w sposób obliczeniowy i doświadczalny w skali modelowej. W celu dokonania walidacji technik numerycznych i doświadczalnych przeprowadzono pomiary pełnej skali na specjalnym statku do badań, jak również w pobliżu ruchliwego szlaku żeglugowego. Członkowie projektu również tworzą mapę rozkładu przestrzennego dźwięku generowanego przez pojedynczy statek (ślad hałasu) i przez zespoły statków w danym obszarze (mapa hałasu). Mapy hałasu są tworzone przy wykorzystaniu danych AIS i modeli promieniowanego hałasu.

Po ukończeniu projektu SONIC w 2015 r. zostanie przeprowadzona walidacja modeli hałasu kawitacyjnego, czego wynikiem będą wytyczne do określania i zmniejszania poziomów hałasu podwodnego generowanego przez statki. Komisja Europejska może wykorzystać metody tworzenia map hałasu do określania poziomów hałasu podwodnego w wodach europejskich.

Wyciszanie oceanów w ten sposób poprawi stan środowiska w wodach europejskich i jakość życia organizmów morskich.

data ostatniej modyfikacji: 2015-04-13 10:27:41
Komentarze


Polityka Prywatności