Jakość powietrza i zmiana klimatu pod lupą

Powstaje sieć badawcza zrzeszająca instytucje z Chin i UE, która będzie rozwijać wiedzę na temat jakości powietrza i zmiany klimatu

Zmiana klimatu i jakość powietrza należą do najpilniejszych globalnych wyzwań, a zależność między nimi jest skomplikowana. Aby móc rozwiązać te problemy, decydenci potrzebują pełnych i ugruntowanych naukowo informacjo o powietrzu, którym oddychamy.

W tym kontekście UE dofinansowała realizację projektu "Fate and impact of atmospheric pollutants" (AMIS), którego celem jest stworzenie sieci zajmującej się badaniem jakości powietrza w zmieniającym się globalnym klimacie.

W skład nowego konsorcjum weszło czternastu partnerów: dziewięciu z państw członkowskich UE oraz pięciu z Chin. Ośrodki te wnoszą swój wkład w postaci wiedzy z zakresu monitoringu terenowego, pomiarów laboratoryjnych oraz modelowania komputerowego.

AMIS umożliwia prowadzenie badań nad chemią atmosfery, ze szczególnym uwzględnieniem zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, prekursorów rodników oraz źródeł, odmian i skutków aerozoli, zarówno tych pochodzenia naturalnego, jak i będących efektem działalności człowieka. Ogólnym celem projektu jest stworzenie podstaw naukowych dla przyszłych regulacji prawnych.

Oprócz prac badawczych, członkowie konsorcjum AMIS będą brali udział w warsztatach, szkoleniach i międzynarodowych wymianach personelu. Podsumowując, projekt będzie wspierał ogólnoświatową współpracę w zakresie badań nad atmosferą i walki z problemem zmiany klimatu.

opublikowano: 2015-02-13
Komentarze


Polityka Prywatności