Zrównoważony rozwój sieci energetycznych

Odnawialne źródła energii (RES), jak energia wiatrowa, słoneczna, wodna, geotermalna i biomasa, mogą znacznie zmniejszyć światowe zapotrzebowanie na elektryczność pozyskiwaną w procesie spalania paliw kopalnych. Nowe finansowane przez UE badanie wskazuje sposób na rozszerzenie obecnych sieci, który umożliwi efektywne włączenie RES.

Zwiększenie udziału energii elektrycznej pozyskiwanej z RES zapewniłoby większe bezpieczeństwo energetyczne, usuwając bariery geograficzne i polityczne związane z paliwami kopalnymi. Poprawiłoby także znacznie zrównoważoność i obniżyło wpływ na środowisko. Jednak zintegrowanie systemów energii elektrycznej RES z istniejącą siecią energetyczną stanowi poważne wyzwanie.

Naukowcy ocenili obiecujący model integracji w ramach finansowanego przez UE projektu RES GRID INTEGRATION. Zespół przeprowadził kompleksowe badania i analizy dotyczące regulacji i rozszerzenia sieci transmisji w kontekście wielkoskalowej integracji systemu RES.

Kwestie związane z RES wymagają szczególnego rozpatrzenia i wpływają na decyzje o inwestycjach. Przykładowo uwalnianie energii w systemach RES następuje znacznie częściej i w sposób zmienny w porównaniu z systemami energii konwencjonalnej. Ponadto zastąpienie energii konwencjonalnej energią ze źródeł RES wpływa na pęknięcia wynikające z przeciążenia sieci.

Naukowcy dokonali oceny opracowanego niedawno mechanizmu zachęt Hogan-Rosellon-Vogelsang (HRV) do ekspansji przesyłu, który stopniowo zyskuje poparcie. System ten łączy w sobie strukturę handlową i regulacyjną poprzez progi cenowe, a także wykorzystuje transakcje typu punkt-punkt lub prawa transmisji finansowej (FTR). FTR to zachęta rynkowa, a przede wszystkim prawo do pobierania różnicy w cenie wynikającej z niewykorzystania praw do fizycznego przesyłu transmisji lub własności, mające zapewnić wydajniejsze działanie całej sieci dystrybucji.

W projekcie RES GRID INTEGRATION połączono badania teoretyczne nad kwestiami regulacyjnymi z oceną zastosowań praktycznych względem różnych systemów energetycznych. Naukowcy ocenili czy zmienność i nieprzewidywalność związana z RES wpływa na decyzje o rozszerzeniu przesyłu w ramach HRV lub w każdym innym systemie regulacyjnym. Następnie opracowali zalecenia w sprawie polityki, które usprawnią efektywną i skuteczną integrację RES z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych stron.

W miarę jak świat spogląda na RES jako na ważny nurt w kierunku bezpieczeństwa i zrównoważenia energetycznego, na drodze pojawiają się skomplikowane wyzwania techniczne i finansowe wynikające z wyjątkowej charakterystyki technologii produkcji energii elektrycznej. Projekt RES GRID INTEGRATION stworzył ważne fundamenty dla decydentów, które pozwolą w najwłaściwszy sposób rozbudować przyszłe sieci przesyłowe.

opublikowano: 2015-03-03
Komentarze


Polityka Prywatności