Lepsza jakość powietrza w Europie

Finansowany przez UE projekt przełamał granice dzielące instytuty badawcze zajmujące się chemią atmosferyczną, oferując dostęp do infrastruktury sieciowej większej liczbie badaczy.

Cząstki stałe lub aerozole to jeden z największych problemów utrudniających poprawę jakości powietrza w Europie. Same badania w terenie i prace modelowe nie wystarczają, by odpowiednio zbadać procesy atmosferyczne. Natomiast komory stymulacyjne oferują wyjątkową szansę na pogłębienie wiedzy w tym obszarze.

Pierwszych postępów w budowie dużych komór dokonano w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Dziś jednak to Europa jest liderem w dziedzinie dużych, nowocześnie wyposażonych komór do tworzenia i ewaluacji modeli atmosferycznych. Mniejsze komory, obsługiwane przez specjalistów w poszczególnych dziedzinach doskonale uzupełniają komory większe. Połączenie wszystkich tych elementów infrastruktury komór środowiskowych w ramach finansowanego przez UE projektu "Integration of European simulation chambers for investigating atmospheric processes - part 2" (EUROCHAMP-2) sprzyja utrzymaniu przez Europę wiodącej pozycji na arenie międzynarodowej.

‎Łącznie 14 partnerów projektu stworzyło sieć komór środowiskowych do badania procesów atmosferycznych. Infrastruktura ta powstała do badania wpływu na regionalną fotochemię, zmianę klimatu, dziedzictwo kulturowe i ludzkie zdrowie w typowych warunkach atmosferycznych.

Projekt EUROCHAMP-2 doprowadził do stworzenia nowatorskich i udoskonalenia istniejących urządzeń analitycznych komór środowiskowych do skutecznego wykrywania gatunków atmosferycznych cząstek śladowych. Wśród nich znalazły się organiczne związki lotne, nieorganiczne gazy śladowe i wolne rodniki. Kolejnym przedmiotem badań było scharakteryzowanie cząstek aerozolu w celu zrozumienia ich roli w procesach atmosferycznych.

Poza optymalizacją istniejących urządzeń, wiele urządzeń analitycznych wymagało całkowitego przeprojektowania lub użycia po raz pierwszy w połączeniu z komorą stymulacyjną. Opracowano wysoce wyspecjalizowany sprzęt w formie mobilnej, w celu ułatwienia jego transportu do określonej komory i wykorzystano w wybranych eksperymentach, niezależnie od lokalizacji.

W projekcie EUROCHAMP-2 opracowano techniki wytwarzania aerozoli o dobrze zdefiniowanych właściwościach fizycznych w celu przeprowadzenia eksperymentów nad starzeniem się, transformacją i zamrażaniem cząstek. Co więcej opracowano też techniki do charakteryzowania aerozoli w tego typu eksperymentach w odniesieniu do ich właściwości fizycznych i chemicznych.

W ramach projektu EUROCHAMP każda komora wyposażona została w bazę danych do magazynowania danych eksperymentalnych. Pomyślna współpraca między partnerami zaowocowała szeregiem publikacji naukowych, prezentacji podczas naukowych konferencji oraz prac doktorskich.

opublikowano: 2015-03-06
Komentarze


Polityka Prywatności