Niedrogie, wysokosprawne ogniwa słoneczne

Wykorzystanie praktycznie nieograniczonych zasobów energii dostarczanej przez Słońce to niezwykle zrównoważony sposób na ograniczenie zależności od spalania paliw kopalnych. Nowe technologie opracowane przy udziale środków unijnych dają nadzieję na szersze wprowadzenie tego typu rozwiązań.

Ogniwa fotowoltaiczne (PV) można teraz zobaczyć na dachach i fermach słonecznych w całej Europie, jednak ich powszechne zastosowanie jest hamowane przez wysokie koszty i ograniczoną sprawność. Uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu "Nanomaterials and nanotechnology for advanced photovoltaics" (NANOPV) zajmowali się aktualnymi ograniczeniami dotyczącymi produkcji masowej oraz urządzeniami do wytwarzania ogniw PV z nanomateriałów.

Konsorcjum badało szereg różnych materiałów tego rodzaju, począwszy od kropek kwantowych, nanokryształów i nanocząsteczek po jednowymiarowe nanoprzewody i nanopręty, a nawet dwuwymiarowe ultracienkie nanowarstwy. Oprócz materiałów pozwalających zwiększyć sprawność ogniw naukowcy opracowali opłacalne wielkoskalowe procesy i urządzenia nadające się do wykorzystania w istniejących pilotażowych, jak i przemysłowych liniach produkcyjnych.

Nanomateriały mogą znacząco zwiększyć sprawność ogniw dzięki lepszemu wykorzystaniu widma elektromagnetycznego oraz większemu zakresowi długości fal. Założono osiągnięcie ponad 20% poprawy sprawności w przypadku urządzeń opartych na płytkach krzemowych oraz ponad 15% w przypadku ogniw opartych na cienkich warstwach krzemowych. Naukowcy przeanalizowali także tanie ogniwa słoneczne wykonane w całości z nanomateriałów.

Uzyskano imponującą sprawność przy użyciu przezroczystych przewodzących nanoprzewodów tlenkowych, nanoprzewodów krzemowych oraz nanowarstw z wbudowanymi nanocząsteczkami krzemu lub indu. Zaprojektowano i zbudowano ogniwa słoneczne w oparciu o te koncepcje.

Przy pomocy maszyn przemysłowych wyprodukowano ogniwa oparte na płytkach krzemowych o sprawności przekraczającej 20%. Zdefiniowano koncepcje łańcuchów urządzeń produkcyjnych dla trzech najbardziej obiecujących koncepcji ogniw słonecznych.

Zespół ustanowił docelowy koszt na poziomie dużo poniżej 1 euro za Watt mocy szczytowej, czyli maksymalnej mocy wyjściowej dla panelu słonecznego o powierzchni jednego metra kwadratowego w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Stworzono platformę technologiczną obejmującą cały łańcuch wytwarzania, aby w pełni wykorzystać technologię taniej i wysokoprzepustowej produkcji. Uczestnikom projektu NANOPV udało się osiągnąć docelowy pułap kosztów dzięki efektywnemu przetwarzaniu nanomateriałów.

Projekt NANOPV przyczynił się do opracowania bezpiecznego i niedrogiego źródła energii opartego na zrównoważonych urządzeniach PV. Technologie te pomogą poprawić konkurencyjność UE na tym innowacyjnym rynku.

opublikowano: 2015-03-26
Komentarze


Polityka Prywatności