Raport naukowców amatorów na temat wody
Wszystko wskazuje na to, że zmiana klimatu będzie miała duży wpływ na dostępność i jakość wody, a także zwiększy prawdopodobieństwo występowania powodzi. W ramach europejskiej inicjatywy powstaje obserwatorium obywatelskie, dzięki któremu opinia publiczna będzie mogła uczestniczyć w gospodarowaniu zasobami wodnymi.
Tradycyjne metody monitorowania cyklu wodnego, jak obserwacje satelitarne i in situ, mają dwie zasadnicze wady. Po pierwsze, ich rozdzielczość jest zbyt niska, by umożliwiała opisanie statusu cyklu wodnego; po drugie, obywatele znajdują się na końcu łańcucha informacyjnego.
Dzięki finansowanemu przez UE projektowi "Wesenseit: Citizen observatory of water" (WESENSEIT) obywatele będą mieli szansę stać się aktywnymi uczestnikami procesu gromadzenia, oceny i udostępniania informacji. W projekcie wykorzystane zostaną dane środowiskowe i wiedza udostępniona zarówno przez profesjonalistów, jak i społeczności lokalne, która posłuży do efektywnego zarządzania zasobami wodnymi.
Powstaną nowe czujniki i modele komputerowe, które przyczynią się do pogłębienia wiedzy na temat interakcji między środowiskiem naturalnym a działalnością człowieka. Obywatelskie obserwatorium zasobów wodnych skupia się przede wszystkim na wspieraniu agencji, np. świadczących usługi w zakresie działań ratunkowych oraz decydentów, w postępowaniu w przypadkach powodzi lub suszy. Działania obserwatorium obejmują monitorowanie, modelowanie i informowanie.
Gromadzenie danych będzie opierało się na niedrogich urządzeniach do odczytu i transferu informacji dotyczących wody w przypadku monitorowania automatycznego lub na urządzeniach mobilnych obywateli. Opracowywane są także techniki wykorzystywania zbiorowej inteligencji obywateli, składającej się z doświadczenia i wiedzy, jakimi dysponują jednostki i społeczności. Partnerzy projektu stworzą także modele opisowe i prognostyczne oraz narzędzia usprawniające proces podejmowania decyzji integrujące dane pochodzące z czujników z tymi uzyskanymi przy udziale obywateli.
Dwustronna opinia zwrotna i wymiana informacji i doświadczeń dotyczących środowiska między obywatelami i władzami usprawni proces podejmowania decyzji oraz zarządzania w ramach e-współpracy. Taki system uprawomocni obywateli i stowarzyszenia obywatelskie, prowadząc do zwiększenia przejrzystości, poprawy zarządzania wiedzą, odpowiedzialności i poziomu reagowania, a także ułatwi uczestniczenie w gospodarowaniu zasobami wodnymi.
Obywatelskie obserwatorium zasobów wodnych przechodzi obecnie testy i proces walidacji na podstawie trzech przykładowych przypadków: w Doncaster (Zjednoczone Królestwo), w Delft (Holandia) i w Vicenza (Włochy). Owe analizy przypadków obejmują cały cykl hydrologiczny, a głównym przedmiotem uwagi są zmienne odpowiadające za występowanie powodzi i suszy.
Dzięki projektowi WESENSEIT obywatele mają możliwość udostępniania informacji na temat zjawisk związanych z wodą, które następnie zostaną wykorzystane w procesie zarządzania. W ten sposób decydenci będą mogli utożsamiać się z obywatelami, a także uwzględniać ich preferencje i wartości. Pozwoli to stworzyć opartą na równości relację w zmaganiach z najpoważniejszymi wyzwaniami naszych czasów, takich jak zmiana klimatu i zużycie energii.
opublikowano: 2015-04-23