Koszty i korzyści dotyczące energii słonecznej
Systemy fotowoltaiczne (PV) wykorzystujące praktycznie nieograniczone zasoby energii słonecznej można obecnie stosować tylko w niektórych regionach Europy. Nowa platforma symulacyjna o formacie open-source umożliwi obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności ogniw, ułatwiając zwiększenie ich udziału w rynku.
Technologia PV znacznie się rozwinęła od czasów, gdy kilka tysięcy lat temu ludzie zaczęli używać szkieł powiększających do skupiania promieni słonecznych i rozniecania ognia. W latach 50. XX w. powstały nowoczesne krzemowe ogniwa PV, a obecnie trwa wyścig, którego celem jest poprawa ich sprawności i obniżenie kosztów, tak by z technologii tej można było korzystać w dowolnym miejscu.
Jednym z kluczowych wskaźników wydajności systemów PV określonych przez europejską inicjatywę przemysłową na rzecz energii słonecznej europejskiego planu strategicznego w dziedzinie technologii energetycznych (plan EPSTE) jest rozłożony koszt energii (LCoE). Wskaźnik LCoE zależy od kosztów inwestycji, wytwarzania energii, kosztów obsługi i utrzymania oraz okresu eksploatacji. W ramach finansowanego ze środków UE projektu "Photovoltaic cost r€duction, reliability, operational performance, prediction and simulation" (PVCROPS) tworzone jest środowisko symulacyjne mające na celu zminimalizowanie LCoE oraz poprawę integracji technologii PV z sieciami energetycznymi.
Zespół stworzył już stronę internetową projektu, na której można skorzystać z bezpłatnego narzędzia symulacyjnego do optymalizacji konstrukcji systemów PV oraz szacowania korzyści związanych z ich stosowaniem. W oparciu o dane dostarczone przez użytkowników narzędzie oblicza wydajność energetyczną, straty energii oraz zysk finansowy. Interfejs dostępny jest w sześciu językach. Narzędzie umożliwia dostosowanie symulacji w oparciu o dokładną lokalizację (długość i szerokość geograficzna oraz wysokość nad poziomem morza), dane meteorologiczne, cechy systemu PV i wiele innych parametrów. Stworzono także rozbudowany interfejs do wprowadzania danych ekonomicznych i finansowych.
Przygotowano podręcznik najlepszych praktyk dotyczących wdrażania systemów PV, tak aby poprawić jakość i obniżyć koszty. Jest on dostępny w ośmiu językach. Wyprzedzając harmonogram, przygotowano też wstępną wersję specyfikacji technicznych dla podłączonych do sieci systemów PV. Oprócz wszystkich narzędzi opartych głównie na danych zbieranych w terenie, strona internetowa oferuje możliwość wyszukiwania szans biznesowych dotyczących systemów PV, czy to z perspektywy inwestora, czy producenta przemysłowego.
Projekt PVCROPS wnosi bardzo istotny wkład w rozwój przyszłej energetyki słonecznej w UE dzięki narzędziom umożliwiającym minimalizację LCoE oraz poprawę integracji z siecią energetyczną. Wyższa sprawność przy niższych kosztach oraz kompatybilność z istniejącymi systemami pozwolą na zastosowanie systemów PV w większej liczbie gospodarstw domowych i firm, co przyniesie ważne korzyści w zakresie walki ze zmianą klimatu i budowy zrównoważonego rozwoju.
opublikowano: 2015-05-07