Innowacyjne powłoki do stosowania w zimnym klimacie

W ramach unijnego projektu powstają powłoki hydrofobowe, które znacznie utrudniają kropelkom wody i lodu przyczepianie się do łopat turbin wiatrowych. Nowe powłoki powinny pomóc obniżyć koszty konserwacji elektrowni wiatrowych oraz wydłużyć okres eksploatacji turbin.

Energia wiatrowa jest uważana za jedno z najszybciej rozwijających się źródeł elektryczności na świecie. W ostatnich 20 latach poświęcono wiele wysiłku projektowaniu turbin wiatrowych, systemów sterowania oraz systemów magazynowania energii. Działania te miały na celu umożliwienie wytwarzania energii z wiatru w turbinach zdalnych lub rozwiązaniach hybrydowych.

Obecnie często występującym zjawiskiem jest korozja turbin wiatrowych, co nie może dziwić, biorąc pod uwagę różne warunki środowiskowe panujące na morzu i lądzie. Oblodzenie oraz substancje korozyjne i wilgoć mogą znacznie pogarszać niezawodność konstrukcji i skracać jej żywotność. W ramach finansowanego ze środków UE projektu HYDROBOND naukowcy opracowują innowacyjny proces nanoszenia superhydrofobowoych powłok na duże łopaty turbin dalekomorskich, które powinny zminimalizować straty energii i awarie mechaniczne.

Powłoki przeciwoblodzeniowe będą pasywnie zapobiegać nagromadzaniu się lodu, umożliwiając tym samym projektowanie lżejszych i większych turbin wiatrowych. Dzięki temu nie trzeba będzie stosować cięższych, aktywnych technik przeciwoblodzeniowych. Ponieważ nagromadzanie się lodu zmienia właściwości aerodynamiczne płata — powodując spadek mocy — nowe powłoki powinny przyczynić się do istotnej poprawy wydajności turbin.

Silniejsze związanie powłoki oraz możliwość zachowania właściwości przeciwoblodzeniowych nawet przy zachodzeniu zjawisk związanych ze zużyciem pozwolą na zminimalizowanie prac konserwacyjnych. Nowo opracowany proces ma być przenośny, co umożliwi dokonywanie napraw na miejscu.

Dotychczas uczestnicy projektu przeprowadzili przegląd rynku energetyki wiatrowej, aby określić specyfikacje dla nowych wytrzymałych struktur i powłok łopat wykorzystywanych w platformach lądowych i morskich.

Rozwiązanie zaproponowane w projekcie HYDROBOND można też z łatwością zastosować w lądowych turbinach wiatrowych, czy to nowych, czy też podczas modernizacji lub konserwacji starszych. Oprócz lądowych i morskich turbin wiatrowych nowe powłoki hydrofobowe można tez wykorzystać w innych sektorach, w których problemem jest oblodzenie. Chodzi tu przede wszystkim o sektor aeronautyki oraz transportu morskiego.

opublikowano: 2015-05-14
Komentarze


Polityka Prywatności