Oczyszczanie ścieków pochodzących z produkcji

Restrykcyjne unijne przepisy i rosnące ceny wody, odprowadzania ścieków i surowców skłaniają przemysł obróbki powierzchniowej metali (STM) do poszukiwania nowych metod oczyszczania ścieków.

Ścieki pochodzące z STM są silnie zanieczyszczone olejami i smarem, materią organiczną, solami i metalami ciężkimi. W ramach projektu "Eco-efficient management of water in the manufacturing industry" (ECOWAMA) opracowano nową metodę oczyszczania ścieków z przemysłu STM.

Każdego roku w europejskim przemyśle obróbki i powlekania metali zużywa się ponad 100 milionów metrów sześciennych wody do czyszczenia powierzchni oraz jako bazę do roztworów używanych do galwanizacji. W ramach projektu ECOWAMA powstaje niewykorzystujący chemikaliów proces zamknięty, który będzie wytwarzał zerowe emisje. Ta niedroga i zrównoważona metoda łączy oczyszczanie ścieków z odzyskiwaniem czystej wody, cennych metali i energii.

Opracowywany jest innowacyjny system oparty na technologiach elektrokoagulacji, elektrooksydacji i elektrozwilżania. Wodór powstający podczas elektrokoagulacji/elektrooksydacji można wykorzystać w ogniwach paliwowych do wytwarzania elektryczności, co pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie całego procesu na energię.

Metale ciężkie będą oddzielane od ścieków przy pomocy elektrofiltra. Nowa technika elektrozwilżania będzie wykorzystywać nowatorskie elektrody do odzyskiwania metali o wysokim stopniu czystości, które będzie można sprzedać lub ponownie wykorzystać w STM.

Badacze opracowali także technologię pola pulsacyjnego i zaadaptowali ją pod kątem ścieków z STM. Ponadto wieloetapowa technologia nawilżania–osuszania została wykorzysta na etapie obróbki końcowej oraz jako metoda stężania rozpuszczonych ścieków przed obróbką elektrolityczną.

Powodzenie projektu ECOWAMA przyczyni się do szerszego zastosowania elektrochemicznego i fizycznego oczyszczania ścieków w przemyśle jako ekologicznej alternatywy dla standardowych procesów. Pozwoli to zmniejszyć zużycie wody, poprawić efektywność energetyczną, ograniczyć stosowanie niebezpiecznych chemikaliów oraz odzyskiwać cenne materiały. Pomoże też Europie w zachowaniu konkurencyjności na globalnym rynku STM dzięki możliwości przyjaznego dla środowiska oczyszczania ścieków.

opublikowano: 2015-05-15
Komentarze


Polityka Prywatności