Czujniki do wodociągów
Dostęp do świeżej wody pitnej to jedno z głównych założeń europejskiej dyrektywy w sprawie wody pitnej (DWD). W ramach inicjatywy finansowanej ze środków UE opracowywany jest innowacyjny sensor oparty na czujnikach mikroelektronicznych w celu poprawy zarządzania europejskimi sieciami wodociągowymi.
W ostatnich latach sektor gospodarki wodnej zaczyna powszechnie stosować technologie informacyjno-komunikacyjne do planowania i bieżącej działalności. Konieczne jest jednak nie tylko spełnienie coraz bardziej restrykcyjnych przepisów, w tym tych dotyczących bezpieczeństwa i ochrony środowiska, ale także uporanie się z przestarzałą infrastrukturą. Wymaga to między innymi usuwania wycieków i rozwiązywania innych problemów związanych ze słabą jakością sieci wodociągowej.
Efektem jest rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania umożliwiające zarządzanie infrastrukturą wodną w czasie rzeczywistym. Jednakże, istniejące technologie nie spełniają w pełni wymagań sektora w zakresie analizy, kontroli i gospodarki wodnej. Konwencjonalne czujniki są energochłonne, zbyt delikatne, wymagają częstej konserwacji, są mało precyzyjne i może w nich dochodzić do wycieku elektrolitu. Trzeba je także kalibrować ręcznie w laboratorium.
Te niedoskonałości techniczne utrudniają i podrażają stosowanie sieci czujników. Z zamiarem pokonania tych ograniczeń powstał unijny projekt "Water network sensors for widespread use" (WIDESENS). Jego celem było opracowanie tanich czujników do wykorzystania w miejscach oddalonych od głównych sieci i stworzenie systemu zasilania dla nich.
Będą one mierzyć pH, przewodność, zarastanie, potencjał reakcji redoks oraz obecność chloru, a także monitorować jakość wody. Skontrolują także ciśnienie, aby oceniać jakość usług zaopatrzenia w wodę i wykrywać nieszczelności. Ponadto konsorcjum opracuje system telekomunikacyjny i odpowiednie oprogramowanie, a także czujniki wyposażone w funkcje samodzielnej kalibracji i czyszczenia.
Zakłady wodociągowe i władze będą miały dzięki projektowi WIDESENS możliwość dbania o jakość dostarczanej przez siebie wody. Efektem będzie też usprawnienie procesów stosowanych w gospodarce wodnej, takich jak chlorowanie i wykrywanie nieszczelności. Ponadto odbiorcy będą mogli korzystać z bezpieczniejszych dostaw wody i zmniejszy się negatywny wpływ na środowisko dzięki ograniczeniu chlorowania i lepszej konserwacji wody.
opublikowano: 2015-05-15