Odpady drewnopochodne do usuwania skażeń

Sorbenty przemysłowe służą do wychwytywania cząsteczek z cieczy lub gazów, podobnie jak gąbka wchłania wodę i usuwa ją z powierzchni. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE tworzą z odpadów roślinnych nanosorbenty węglowe, które usprawnią usuwanie zanieczyszczeń przemysłowych.

Sorbenty są powszechnie używane w najróżniejszych zastosowaniach, od sprzątania wycieków ropy po zatrzymywanie moczu w pieluszce niemowlaka czy wchłanianie toksyn z przewodu pokarmowego. Dzięki dofinansowaniu UE prowadzone są innowacyjne badania nad wytwarzaniem z odpadów roślinnych sorbentów o nanostrukturze, co przyniesie korzyści zarówno dla przemysłu drzewnego, jak i dla środowiska.

Projekt "Ecological application of nanosorbents on the base of natural and synthetic ionites and carbons" (ECONANOSORB) to inicjatywa wspólnych szkoleń i wymiany wiedzy. Partnerami projektu są cztery kraje w Europy Zachodniej i trzy instytuty z Rosji i Ukrainy.

Badania skoncentrowano na opracowaniu i scharakteryzowaniu ulepszonych nanosorbentów do pochłaniania zanieczyszczeń przemysłowych. W skład sorbentów wchodzą naturalne i syntetyczne jonity (wymieniacze jonów) oraz materiały węglopochodne uzyskane z odpadów roślinnych. Badacze zajęli się zmniejszaniem rozmiarów sorbentów i dodawaniem nanocząsteczek w celu zwiększenia ich skuteczności.

W pierwszym okresie realizacji projektu badacze przygotowali i zbadali nanomateriały oraz ich skuteczność adsorpcji i desorpcji zanieczyszczeń przemysłowych i metali ciężkich. Naukowcy zoptymalizowali protokoły przygotowywania materiałów i zbadali dyspersję w rozpuszczalnikach wodnych i bezwodnych.

Sorbenty poddano działaniu roztworów kwaśnych i zasadowych, uzyskując obiecujące wyniki wstępne. Badania nad nanotechnologią nie mogą się obejść bez uważnej oceny potencjalnych zagrożeń, jakie nanocząsteczki mogą stwarzać dla środowiska i zdrowia. Naukowcy rozpoczęli zatem analizowanie wpływu produktów drewnopochodnych.

Sorbenty stanowią kluczowe składniki systemów oczyszczenia wód ściekowych i powietrza, a dodatkowo znajdują zastosowanie na przykład w czujnikach i urządzeniach biomedycznych. Wyniki projektu ECONANOSORB mogą mieć szerokie zastosowanie rynkowe, znacząco poprawiając konkurencyjność przemysłu drzewnego i zmniejszając wpływ kilku innych sektorów na środowisko.

opublikowano: 2015-05-18
Komentarze


Polityka Prywatności