Nowy sposób dostarczania wody słodkiej

Coraz poważniejszym problemem w krajach śródziemnomorskich jest niedobór wody słodkiej wynikający z urbanizacji, nawadniania upraw i zmian w porach i ilościach opadów. W sezonie letnim presja na ograniczone zasoby wodne staje się jeszcze poważniejsza za sprawą milionów turystów spragnionych południowego słońca.

W obliczu dużych sezonowych wahań zapotrzebowania na wodę w odizolowanych geograficznie rejonach niezbędny jest innowacyjny i opłacalny sposób masowego transportowania dużych ilości wody słodkiej. Prace projektu "Bringing a modular technology for fresh water sea-transportation to full scale" (XXL-REFRESH) umożliwią transportowanie wody słodkiej z obszarów bogatych w wodę do miejsc w nią ubogich wewnątrz elastycznych barek modułowych holowanych po morzu.

Partnerzy projektu rozwijają wcześniejszą technologię worków wodnych, jednak przyjęte podejście nie wykorzystuje ani zespołu zamkniętych pojemników, ani pojedynczej, bardzo dużej jednostki. Badacze tworzą duże, tkaninowe pojemniki na wodę, które można by łączyć bardzo mocnymi, wodoodpornymi suwakami.

Zwiększenie pojemności takiego systemu polega po prostu na dołączeniu większej liczby tkaninowych modułów. System monitorowania oparty na komunikacji bezprzewodowej będzie kontrolować stopień deformacji pojemników podczas eksploatacji.

Testy terenowe przeprowadzone w Grecji z użyciem średniej wielkości prototypu (200 metrów sześciennych) wykazały, że nowa konstrukcja rozwiązuje wszystkie problemy techniczne. Obecnie konsorcjum tworzy nowy, pełnoskalowy system o pojemności 5000 metrów sześciennych. Zostanie on sprawdzony w 2015 r. podczas testowej podróży z rzeki Manavgat w Turcji na Cypr.

Nowy system worków wodnych może zapewnić regularne dostawy wody dla małych i średnich społeczności. Może też posłużyć do awaryjnego dostarczania wody do miejsc dotkniętych suszą lub inną klęską żywiołową.

Obecnie wodę transportuje się kosztownymi w eksploatacji tankowcami. Partnerzy projektu zamierzają realizować taką samą usługę, ale nawet o połowę mniejszym kosztem i przy mniejszym wpływie na środowisko.

Rozwiązania z projektu XXL-REFRESH nie mają stanowić konkurencji dla odsalania wody, lecz umożliwić dostarczanie wody w miejsca, gdzie budowa odsalarni jest niewykonalna ze względów ekonomicznych lub gdzie nie jest dostępna niezbędna energia elektryczna.

opublikowano: 2015-05-19
Komentarze


Polityka Prywatności