Stosowane na całym świecie pestycydy mogą utrzymywać się w środowisku, skażając wodę pitną i irygacyjną toksycznymi związkami organicznymi. Przykładem może być Wietnam, gdzie używane podczas wojny herbicydy i dioksyny przedostały się do cyklu wodnego, czego efektem są zachorowania na nowotwory oraz wady genetyczne u noworodków.
Fotokatalizatory to jedno z najtańszych i najskuteczniejszych sposobów
usuwania toksycznych zanieczyszczeń organicznych — wymagają tylko tlenu i
światła słonecznego. Obecnie technika ta ma ograniczone zastosowanie ze
względu na powolne tempo rozkładu fotokatalitycznego oraz wysokie
koszty budowy fotoreaktora.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu (
4G-PHOTOCAT) zostaną opracowane tanie nanotechnologiczne fotokatalizatory nowej generacji do odkażania wody. W skład konsorcjum wchodzi siedmiu partnerów akademickich i trzech przemysłowych z pięciu państw członkowskich UE oraz dwóch krajów południowo-wschodniej Azji.
Nowo opracowane fotokatalizatory będą zawierać cząsteczki dwutlenku tytanu połączone z nanostrukturalnymi katalizatorami redoks opartymi na tanich i łatwo dostępnych elementach. Będą one stosowane w postaci farby, co pozwoli na nanoszenie warstw fotoaktywnych na różne powierzchnie. Takie malowane fotoreaktory można by stosować jako tanie urządzenia do oczyszczania wody pitnej i irygacyjnej z wysoce toksycznych zanieczyszczeń organicznych (POP).
Niedrogie malowane fotoreaktory będą wykorzystywane do odkażania na odległych obszarach wiejskich w Wietnamie i innych krajach. Celem jest poprawa stanu zdrowia ludzi ubogich zamieszkujących tereny zniszczone przez stosowanie herbicydów i innych toksycznych substancji organicznych.
Fotokatalizatory opracowane przez partnerów projektu mogą znaleźć też inne zastosowania, na przykład w oczyszczaniu powietrza lub wytwarzaniu energii słonecznej. Omawiane prace będą miały też duże znaczenie dla nanotechnologii, w tym takich jej dziedzin, jak katalizatory, medycyna, środowisko, energetyka i transport. Nie może zatem dziwić, że zgodnie z prognozami, w najbliższych 10 latach rynek zastosowań fotokatalitycznych będzie dynamicznie się rozwijać.