Jatrofa: nowa roślina do produkcji biopaliw?

Naukowcy badają szereg różnych aspektów uprawy jatrofy, aby umożliwić produkcję biopaliw i biomasy bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo żywnościowe.

Pomimo swojej toksyczności, rośliny z gatunku Jatropha curcas można przetwarzać, uzyskując wiele produktów, w tym wysokiej jakości biodiesel z jej nasion. Pozostałości z przetwórstwa można wykorzystać jako biomasę do wytwarzania nawozu, obornika i energii. Ta tropikalna roślina może rosnąć na nieużytkach i pustyni, pomagając tym samym w sekwestracji dwutlenku węgla na terenach, na których uprawa roślin jadalnych nie jest możliwa.

Scharakteryzowania germplasmu jatrofy dla Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej podjęli się uczestnicy finansowanego przez UE projektu "Jatropha curcas applied and technological research on plant traits" (JATROPT). Uczeni postawili sobie za cel udokumentowanie globalnej różnorodności genetycznej jatrofy oraz zbadanie ulepszonych metod jej uprawy.

Przeanalizowano globalną bioróżnorodność jatrofy przy pomocy ponad 500 markerów DNA. Duże zróżnicowanie genetyczne stwierdzono w Ameryce Południowej, gdzie odkryto także kilka nietoksycznych odmian.

Uprawy pilotażowe wykazały, że największe plony dają odmiany jatrofy z Indii i Madagaskaru. Obecność azotu, nawadnianie i gęstość nasadzenia to czynniki, które odgrywały główną rolę na wczesnych etapach wzrostu oraz w wydajności produkcji nasion i oleju.

Modelowanie agronomiczne pozwoliło na ustalenie, że przeznaczenie 30% gruntów na uprawę jatrofy oraz 70% na produkcję żywności nie będzie miało znaczącego wpływu na bezpieczeństwo żywnościowe.

Uczestnicy projektu opracowali nowy system gęstej uprawy w oparciu o nisko rosnące genotypy, które kwitną przez dłuższy czas i które można uprawiać mechanicznie. Ten nowy system może potencjalnie zrewolucjonizować uprawę tej ważne dla produkcji biopaliw rośliny.

Ta kompleksowa metoda uprawy opracowana w ramach projektu JATROPT może pozwolić na wydajne wytwarzanie biopaliw i biomasy z jatrofy. W szczególności nacisk na różnorodność genetyczną, nietoksyczne odmiany oraz kwestie agronomiczne przyczyni się do powszechnego wykorzystania tego gatunku.

opublikowano: 2015-05-28
Komentarze


Polityka Prywatności