Finansowany ze środków UE projekt
BIOWASTE4SP ma na celu wykorzystanie bioodpadów z afrykańskiego sektora spożywczego i rolnego do wytwarzania zrównoważonych składników produktów spożywczych i pasz, bioetanolu dla sektora transportowego, kwasu mlekowego do bioplastiku, biogazu do produkcji energii elektrycznej oraz organicznych nawozów do ekologicznej uprawy roślin. Założeniem projektu jest rozwój biogospodarki obiegowej w Afryce.
Wszystkie technologie wykorzystane w projekcie opierają się na prostych i lokalnie dostępnych urządzeniach oraz naturalnie występujących mikroorganizmach. W trakcie realizacji projektu prowadzone są analizy cyklu życia i analizy społeczno-ekonomiczne, które mają umożliwić dopilnowanie, by prowadzone prace miały odniesienie do docelowych krajów.
Na zakończenie projektu w 2015 r. zaprezentowany zostanie najważniejszy rezultat projektu BIOWASTE4SP, katalog 40 bioodpadowych materiałów wsadowych dostępnych w afrykańskich krajach partnerskich: Egipcie, Kenii, RPA, Ghanie i Maroku, opisujący też zawarte w nich cukry (celuloza, hemiceluloza i skrobia), a także roślinnych substancji odżywczych. W katalogu podana też będzie potencjalna wydajność produkcji bioetanolu, biogazu, kwasu mlekowego, aminokwasów, białka i nawozów oszacowana na podstawie doświadczeń laboratoryjnych.
Przygotowane są różne publikacje, między innymi na temat zintegrowanej biorafinerii otrąb pszennych do produkcji maltodekstryn, betaglukanów, białek i olejków eterycznych.
Do szerszych korzyści społeczno-ekonomicznych płynących z projektu BIOWASTE4SP należy podniesienie rozwoju technologicznego Afryki, szczególnie jeśli chodzi o zwiększanie potencjału poprzez edukację i szkolenia w partnerskich instytucjach badawczych. Dzięki temu bioodpady będą mogły stać się cennym zasobem, który przyniesie liczne korzyści społeczeństwom afrykańskim.