Ogólnym założeniem projektu "Sustainable use of irrigation water in the Mediterranean region" (
SIRRIMED) było zoptymalizowanie zużycia wody do irygacji. W tym celu zastosowano podejście oparte na zintegrowanym zarządzaniu wodą irygacyjną. Metoda ta zakłada wydajniejsze gospodarowanie zasobami wodnymi w gospodarstwie, rejonie irygacyjnym oraz na poziomie wododziału.
Partnerzy projektu zbadali różne techniki planowania nawadniania i czujniki warunków środowiskowych, analizując ich skuteczność w przypadku upraw polowych i szklarniowej uprawy pomidorów. Wykazano, że wybrane strategie nawadniania deficytowego zwiększają wydajność wykorzystania wody przez rośliny o 20-50% bez znaczącego wpływu na jakość i ilość plonów.
Badane strategie dotyczyły przede wszystkim nawadniania podczas zagrożenia suszą, gdy z powodu niedostatecznych opadów nawadnianie naturalne jest minimalne lub zerowe. Podejście to pozwoliło na zmniejszenie zużycia wody irygacyjnej o 5-30% w stosunku do normalnego poziomu. Przykrycie zbiorników wodnych okazało się ponadto łatwym i skutecznym sposobem na ograniczenie strat wody (o 80%), a dodatkową zaletą było zmniejszenie wzrostu glonów.
Jednym z kluczowych aspektów projektu SIRRIMED była sprawna współpraca z lokalnymi hodowcami i innymi interesariuszami. Zorganizowano liczne spotkania mające na celu identyfikację problemów i celów na poziomie gospodarstw i dystryktów oraz ocenę ich istotności.
Dzięki współpracy pozyskano również kluczowe dane terenowe niezbędne do kalibracji i sprawdzenia poprawności narzędzi do rejonowego systemu informacyjnego (DIS). DIS łączy dane terenowe ze zdjęciami satelitarnymi, które wykorzystano do symulowania rozkładu i alokacji zasobów wodnych. Umożliwiło to codzienne skuteczne planowanie oraz strategiczne planowanie długoterminowe.
Dokładniejsze zrozumienie wpływu różnych metod irygacji na glebę i plony pozwoli podnieść wydajność produkcji zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Udoskonalenie technologii irygacji pozwoli zatem europejskim rolnikom zwiększyć konkurencyjność oraz w efekcie podnieść zyski.
Nowe metody nawadniania przyczynią się również do uelastycznienia uprawy roli, zgodnie z nowymi europejskimi przepisami oraz aktualnymi przemianami społeczno-ekonomicznymi. Innowacje technologiczne przydadzą się w szczególności partnerom z krajów Morza Śródziemnego.
Projekt SIRRIMED jest ważnym wspólnym przedsięwzięciem naukowców, rolników i innych interesariuszy, zmierzającym do ograniczenia zużycia wód irygacyjnych. Jednocześnie zwiększy on wydajność i jakość produkcji rolnej w regionie Morza Śródziemnego.