Większe wydobycie ropy z zasobów głębokomorskich
Duża część dostępnej ropy pozostaje niewyeksploatowana po produkcji wstępnej na platformach wiertniczych. Dzięki nowatorskiej technologii dostosowanej do platform pływających będzie można zastosować sprawdzone metody pozwalające uwolnić dużą część ropy uwięzionej na dnie morza przez siły fizyczne.
Zaspokojenie zapotrzebowania na energię na całym świecie jest jednym z
najbardziej naglących wyzwań XXI w. Jednym ze sposobów na
zrekompensowanie braku bezpieczeństwa energetycznego kształtowanego
zgodnie z krajobrazem geopolitycznym jest zwiększenie produktywności
pracujących obecnie i przyszłych platform.
Obiecująco zapowiada się technologia wtryskiwania dwutlenku węgla (CO2) pozwalająca na usprawnienie wydobycia ropy. Jednak oddzielenie CO2 od strumienia produkcyjnego na platformach pływających przy użyciu konwencjonalnych rozpuszczalników płynnych komplikuje ruchomość platform. Dlatego, chcąc znaleźć rozwiązanie tego problemu, w ramach finansowanego ze środków unijnych projektu "Offshore gas separation" (OFFGAS) przystąpiono do opracowania nowatorskich materiałów nanoporowatych i procesów oddzielania wysokociśnieniowego.
W projekcie udział wzięły uniwersytety z Brazylii, Hiszpanii i Zjednoczonego Królestwa, które zajmują się badaniem materiałów oraz procesów adsorpcji i membranowych na poziomie międzynarodowym. Projekt stwarza możliwości w zakresie wymiany wiedzy 23 doświadczonym badaczom oraz wielu początkującym naukowcom i doktorantom. Synergia ta dodatnio wpłynie na poziom wiedzy, długotrwałe partnerstwa i ducha pracy zespołowej, prowadząc do opracowania nowych przełomowych technologii.
Dotychczas odbyło się 13 wymian z udziałem zarówno doświadczonych, jak i początkujących badaczy, przy czym zadaniem tych pierwszych było opracowanie strategicznego wspólnego planu badań. Działania badawczo-rozwojowe doprowadziły do syntezy i scharakteryzowania szeregu materiałów do oddzielania wysokociśnieniowego CO2 ze strumienia produkcji ropy. Materiały te włączane są do modeli przetwarzania, które pozwolą określić optymalne opcje podczas zastosowania tych materiałów w procesie oddzielania na platformie przybrzeżnomorskiej.
Technologia opracowana w ramach projektu OFFGAS będzie bardzo cenna zarówno dla Brazylii, jak i UE. Brazylia bowiem posiada ważne rezerwy ropy umiejscowione głęboko na dnie morza, gdzie nie ma możliwości zastosowania nieruchomych platform wiertniczych. UE z kolei planuje powszechnie wykorzystywać technologię usprawnionej wydobycia ropy w Morzu Północnym.
Poza korzyściami dla krajowych interesów, zwiększenie wydobycia ropy z rezerw w Europie i Ameryce Południowej zmniejszy zależność od zagranicznych źródeł będących przedmiotem niepokojów politycznych. Jednocześnie przeszkolenie grona międzynarodowych badaczy w interdyscyplinarnych metodach i technikach stanowić będzie dziedzictwo, z którego będziemy mogli czerpać korzyści na długo po zakończeniu realizacji projektu.
opublikowano: 2015-06-08