Naukowcy badający skutki zmian klimatu starają się wyjaśnić, jak czynniki presji środowiskowej w połączeniu wpływają na pojedyncze osobniki, populacje i ekosystemy. W ekosystemach wodnych czynniki presji środowiskowej wydają się mieć szczególnie duży wpływ na organizmy w stadium larwalnym.
Większość organizmów wodnych przechodzi takie szczególnie wrażliwe stadium, które musi przetrwać, aby osiągnąć dojrzałość i móc przedłużyć populację. Jednakże nawet blisko spokrewnione gatunki różnią się pod względem przebiegu rozwoju i wykorzystania siedliska, co może przekładać się na różnicę w odpowiedzi na czynniki presji środowiskowej.
W ramach finansowanego przez UE projektu EARL naukowcy badali łączny wpływ zasolenia i temperatury (które podlegają wpływowi zmian klimatu) oraz farmaceutyków na organizmy wodne. Naukowcy prowadzili badania na trzech blisko spokrewnionych, europejskich gatunkach krewetki (Palaemon serratus, P. longirostris i P. varians). Postawili hipotezę, że odpowiedź larwy krewetki na różne czynniki presji środowiskowej zależy od przebiegu rozwoju osobniczego.
Badane gatunki mają znaczenie dla gospodarki i równowagi środowiska. Występują w estuariach rzek i przy wybrzeżach, przez co są szczególnie narażone na zmienność środowiskową. Naukowcy korzystali z narzędzi ekologii i biochemii, aby ustalić zależności między cechami larwalnymi, strategiami przystosowawczymi i przeżyciem larw.
Badania narażenia prowadzono poprzez kontrolne narażanie poszczególnych gatunków na trzy wybrane związki zawarte w farmaceutykach. Zastosowane stężenia odpowiadały stężeniom występującym w środowisku. Organizmy narażano też na stężenia 20–40 razy wyższe, niż te spotykane w przyrodzie, aby określić stężenie progowe o działaniu subletalnym.
Wybranymi związkami zawartymi w farmaceutykach był sól sodowa diklofenaku, kwas klofibrynowy i klotrimazol. Wyniki wskazują, że działanie tych nowych związków chemicznych różniło się wśród organizmów modelowych i było bardziej nasilone, jeśli towarzyszyły mu inne czynniki obciążające.
Badacze doszli do wniosku, że przy ocenianiu nowych związków chemicznych należy uwzględniać czynniki presji środowiskowej podczas projektowania doświadczeń. Obejmuje to uwzględnianie różnic w przebiegu rozwoju pomiędzy gatunkami i badanie więcej niż jednego stadium rozwojowego (embrion, larwa, osobnik młody, osobnik dorosły) w przypadku gatunków o rozwoju złożonym.
Projekt EARL wypełni istniejącą obecnie lukę w wiedzy naukowej, jako że badania na temat biologii larw i efektów zależnych od cech organizmu w środowisku wodnym są ograniczone. Metody opracowane w projekcie mogą posłużyć jako wskazówka dla kolejnych badań nad wpływem farmaceutyków na fizjologię organizmów lub wpływem zanieczyszczenia na ekosystemy.
Ponadto wyniki inicjatywy EARL pomogą przewidywać zmiany na poziomie populacji oraz przystosują ośrodki badawcze do reagowania na przyszłe zmiany klimatyczne.