Jak ograniczyć wpływ zwierząt hodowlanych na zmianę klimatu

W zrealizowanym niedawno projekcie badawczym przeprowadzono eksperymenty, analizy statystyczne i modelowanie matematyczne, starając się rozwiązać problem emisji gazów cieplarnianych (GHG) pochodzących z hodowli inwentarza żywego.

Zmiana klimatu zagraża zarówno bezpieczeństwu żywnościowemu, jak i sytuacji życiowej społeczności wiejskich ze względu na zmieniające się wzorce opadów, nasilanie się ekstremalnych zjawisk pogodowych i wybuchy epidemii nieznanych dotąd chorób. Jednocześnie globalny łańcuch dostaw żywności pochodzenia zwierzęcego i związane z nim zmiany w zagospodarowaniu gruntów przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. Obecne polityki ukierunkowane na zahamowanie tych zjawisk mogą być niewystarczające i nie dość skuteczne.

Celem wspieranego z unijnych środków projektu ANIMALCHANGE była poprawa oszacowań dotyczących emisji i metod obniżania emisji w systemach hodowlanych. Działania projektu wykroczą poza granice Europy, dając się zastosować w rozmaitych systemach oraz przez różnych użytkowników końcowych w Afryce i Ameryce Łacińskiej.

W tym celu uczestnicy projektu podjęli się opracowania licznych scenariuszy, modeli, ewaluacji i narzędzi wspierania polityki. Dane dotyczące systemów produkcji zwierząt hodowlanych zgromadzono w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Dane dotyczące krajów UE były już dostępne.

Działania w ramach modelowania i planowania scenariuszy przeprowadzono na skalę gospodarstwa rolnego i regionalną. Naukowcy zaktualizowali i udoskonalili wiele modeli emisji pochodzących z hodowli inwentarza żywego i strategii adaptacyjno-łagodzących związanych ze zwierzętami hodowlanymi.

Modele te i odkrycia dokonane w ramach projektu ANIMALCHANGE przetestowano w 24 gospodarstwach na terenie Europy, a także w Kenii i kilku krajach Ameryki Południowej. Wszystkie odkrycia zestawiono w formie raportów, które posłużą do wspierania decyzji politycznych w sferze adaptacji i łagodzenia.

Projekt ANIMALCHANGE pomoże europejskiej produkcji zwierząt hodowlanych przystosować się do wyzwań związanych ze zmianą klimatu. Wesprze ponadto łagodzenie emisji pochodzących z europejskich systemów hodowli inwentarza żywego. Głównym skutkiem projektu będzie lepiej poinformowana opinia publiczna, a także umocnienie naukowego spojrzenia na rolę systemów hodowli zwierząt w zmianie klimatu.

opublikowano: 2015-06-23
Komentarze


Polityka Prywatności