Informacje pochodzące z dedykowanego obiektu kalibracji i walidacji okazały się być nieocenione dla zapewnienia precyzji satelitarnych pomiarów altymetrycznych. Jednak bardziej wiarygodne informacje in situ mogą być pozyskane w ramach międzynarodowej sieci opracowywanej w ramach projektu finansowanego ze środków UE.
Badania klimatu wymagają danych wykraczających poza okres życia
pojedynczej, satelitarnej misji teledetekcyjnej. Ponadto precyzyjne
pomiary altymetryczne są niezbędne do badania ewolucji poziomu morza.
Zmiany zachodzące w wartościach średniego poziomu morza umożliwiają
naukowcom zrozumienie reakcji oceanu na trwające globalne ocieplenie
(zarówno poprzez termiczne rozszerzanie się oceanu, jak i topnienie
dużych pokryw lodowych).
Podobnie jak w przypadku wszystkich danych naukowych, kluczową rolę odgrywa praca narzędzi pomiarowych w ramach określonych wymogów technicznych. Kalibracja satelitarnych systemów altymetrycznych stanowi ważny element tego działania. Jednak kalibracje przeprowadzane w stałych obiektach nie są wolne od problemów. Finansowany ze środków UE projekt "A global network of permanent sites for calibrating satellite altimetry missions" (
CALT) został zainicjowany z zamiarem utworzenia sieci obiektów kalibracyjnych.
Konkretnie rzecz ujmując, projekt CALT zapewnia wsparcie dla międzynarodowej sieci brazylijskich, chińskich i europejskich zakładów altymetrii satelitarnej stworzonej ponad 10 lat temu. Zrealizowano również ważne działania mające na celu włączenie do niej dwóch dodatkowych zakładów kalibracji in situ położonych w Australii i Stanach Zjednoczonych. Cała sieć CALT nadzoruje pracę i kalibrację wielu satelitarnych misji altymetrycznych.
Każdy zakład zapewnia obserwacje poziomu morza wraz z pomiarami dodatkowymi, gromadzonymi przez satelity w czasie, gdy przelatują one nad obiektem. Obserwacje pochodzące z pływomierzy i innych czujników umieszczonych na trasach przelotu satelitów są wykorzystywane do zapewnienia maksymalnej precyzji pomiarów dokonywanych w ramach każdej misji. Pomimo tego, wyniki kalibracji zależą od warunków lokalnych i czasu dokonywania pomiarów w obiektach kalibracji.
Dlatego, wśród celów sieci znajduje się pokazanie wartości, jaka wynika z partnerstwa opartego na współpracy dla wypełnienia kluczowych luk w obserwacjach i utrzymanie stałego strumienia danych kalibracyjnych i walidacyjnych. Co ważniejsze, sieć CALT oferuje niepowtarzalne możliwości współdzielenia doświadczeń i fachowej wiedzy w zakresie rozwoju metodologii kalibracji i standaryzacji procedur.
Sieć CALT dostarcza środków będących odpowiedzią na wymogi z zakresu kalibracji obserwacji Ziemi prowadzonych z kosmosu na globalną skalę (bez naruszania niezależności poszczególnych agencji obsługujących stałe obiekty).