Recykling sztucznych odpadów z gospodarstw rolnych
W ramach unijnego projektu udoskonalono recykling plastikowych odpadów foliowych pochodzących z gospodarstw rolnych. Zespół opracował system logistyczny oraz trójstopniowy proces do usuwania ziemi i kamieni z folii w gospodarstwie, wykorzystujący technologię przepływu suchego powietrza.
Europejskie rolnictwo generuje każdego roku około 90 000 ton
plastikowych odpadów foliowych, które trudno jest poddawać recyklingowi w
ramach komercyjnych systemów. Dlatego też systemy recyklingu, które nie
działają w oparciu o państwowe dotacje, są zbyt drogie dla klientów, co
sprawia, że rolnicy szukają tańszych, ale szkodliwych dla środowiska i
nielegalnych rozwiązań.
Potrzebna jest zatem skuteczna technologia recyklingu, której stworzenia podjęli się uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu START. Zespół planował opracowanie dwóch technologii, mających na celu obniżenie kosztów, poprawę opłacalności i zmniejszenie oddziaływania na środowisko recyklingu folii plastikowych używanych w rolnictwie. Zaplanowano budowę przenośnego urządzenia do czyszczenia, separacji i prasowania odpadów przed ich odbiorem oraz opracowanie modeli oprogramowania logistycznego optymalizującego zbiórkę odpadów.
Do wykorzystanych w systemie innowacyjnych rozwiązań należy zastosowanie przepływu powietrza zamiast wody oraz umożliwienie usuwania zanieczyszczeń u źródła. Prace konsorcjum złożonego z 13 uczestników przewidziano na 42 miesiące, od końca 2008 r. do połowy 2012 r.
Prace rozpoczęły się od scharakteryzowania odpadów foliowych pod względem stopnia zanieczyszczenia i adhezji. Celem była ocena usuwania zanieczyszczeń, a uczeni zbadali możliwość wykorzystania do niego przepływu powietrza. Analizy wykazały duże zróżnicowanie zabrudzenia odpadów, przez co ustalono, że potrzebne są trzy różne metody zbiórki i przetwarzania w zależności od stopnia zanieczyszczenia.
Zamiast tego, zespół opracował metodę przetwarzania folii jako płaskiego arkusza zbieranego bezpośrednio z pola uprawnego. Po próbach dotyczących usuwania zanieczyszczeń konsorcjum opracowało trójetapowy proces wykorzystujący technologie dmuchawy i zautomatyzowane cięcie fragmentów folii. W projekcie opracowano i przetestowano prototypowe podjednostki, które połączono w cały system.
Następnie udoskonalono działanie maszyny, a ostateczny prototyp przetwarzał ciągłą folię o szerokości 1,6 m i grubości 25-250 mikronów. Urządzenie to pomyślnie przeszło testy.
Prace dotyczyły także modelowania logistycznego oraz stworzenia internetowego oprogramowania do zarządzania przetwarzaniem folii. Po zdefiniowaniu wymagań oprogramowanie zostało zaprojektowane i pomyślnie przetestowane. Konsorcjum przeprowadziło analizę cyklu życia całego systemu, ustalając, że powinien on przynieść korzyści środowiskowe, jak i ekonomiczne.
W projekcie START opracowano nowy trójetapowy proces zbierania i przetwarzania plastikowych odpadów foliowych z gospodarstw rolnych. Rozwiązanie to powinno przyczynić się do ochrony środowiska, obniżenia kosztów oraz stworzenia nowych szans rynkowych.
opublikowano: 2015-07-14