O zwiększeniu potencjału badań morskich

Poprawa innowacyjności w dziedzinie eksploatacji zasobów morskich pozwoli unijnemu sektorowi morskiemu skorzystać na rosnącym światowym popycie na technologie, systemy i procesy efektywnego gospodarowania zasobami.

Celem projektu "Resource efficient maritime capacity" (REMCAP) jest poprawa efektywnego gospodarowania w europejskim sektorze eksploatacji zasobów morskich. Badacze zidentyfikują priorytetowe rynki "niebieskiego wzrostu" i będą dbać o ścisłą współpracę ośrodków badawczych i technicznych z biznesem, organizacjami finansującymi i prawodawcami. Efektem ma być zwiększenie potencjału w zakresie tworzenia innowacji i rozwiązań dotyczących efektywnego gospodarowania zasobami morskimi, które będzie konkurencyjne na arenie światowej.

Partnerzy projektu wykorzystają zdobycze wcześniej realizowanej inicjatywy EMSAC. Poświęcony zastosowaniom nauki o morzu projekt EMSAC przyczynił się do lepszego poznania możliwości regionalnych klastrów badawczych w zakresie stymulowania potencjału umożliwiającego zaspokajanie potrzeb rosnących rynków morskich.

Konsorcjum REMCAP zrzesza światowej klasy badaczy z UE z zamiarem przyspieszenia innowacji, czego efektem ma być zrównoważony rozwój sektora morskiego (tzw. "niebieski rozwój"). Przygotowywana jest także baza dowodów stanowiących uzasadnienie dla inwestycji w tych obszarach oraz dla finansowania ze strony sektora prywatnego i publicznego.

Określono kluczową infrastrukturę oraz stworzono internetową bazę danych zawierającą odnośne projekty badawcze i placówki, aby pomóc w jak najlepszym wykorzystaniu dotychczasowych inwestycji. Opisane zostaną także luki dotyczące prac i placówek badawczych, mogące stać się dziedzinami "inteligentnej specjalizacji" dla potencjalnych inwestycji prowadzonych przez władze regionalne i lokalne.

Badacze pokazują też, jak klastry morskie mogą poprawić swoje funkcjonowanie, analizując ich mocne i słabe strony oraz ułatwiając im dostęp do środków finansowych. Ponadto, podkreślane jest znaczenie organizacji klastrów, która może koordynować ich pracę i pobudzać do działania. Omawiana inicjatywa pomaga zatem klastrom w wymianie koncepcji ich działania w oparciu o istniejące modele.

Tworzenie i wdrażanie regionalnych planów strategicznych oznaczać będzie nawiązywanie silnej współpracy między europejskimi klastrami morskimi. Dlatego też uczestnicy projektu REMCAP badali, jak można by to osiągnąć w sposób zrównoważony, inicjując między innymi tworzenie kluczowego partnerstwa strategicznego poza Europą. Pomoże to poszerzyć wiedzę na temat światowych rynków oraz ułatwić dostęp do nich.

Dzięki projektowi REMCAP zwiększy się potencjał innowacyjności, który pomoże w realizacji przyszłych programów z zakresu badań i innowacji, umacniając jednocześnie specjalistyczne zdolności każdego z regionów, w którym działają klastry.

opublikowano: 2015-08-13
Komentarze


Polityka Prywatności