W interesie wszystkich krajów europejskich leży kontynuacja prac badawczo-rozwojowych nad utylizacją odpadów jądrowych. Kluczem do poprawy współpracy jest platforma technologiczna na rzecz wdrożenia składowania geologicznego odpadów promieniotwórczych (IGD-TP), wspierana przez UE.
W większości europejskich państw posiadających elektrownie jądrowe lub
reaktory badawcze działają programy utylizacji odpadów. Programy te są
jednak finansowane w innych sposób w poszczególnych krajach UE. Inna
ważna różnica dotyczy ich aktualnego statusu.
IGD-TP została uruchomiona w 2009 r., a obecnie zrzesza 115 organizacji. Wspólnie działają one na rzecz ustanawiania programów utylizacji odpadów, wykorzystujących składowanie geologiczne jako najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o zużyte paliwo, odpadów wysoce radioaktywnych i innych długożyciowych odpadów promieniotwórczych.
Finansowany ze środków UE projekt
SECIGD2 powstał z zamiarem pogłębienia integracji i ułatwienia dostępu do wiedzy i technologii w celu terminowej realizacji pierwszych geologicznych składowisk odpadów. Jest on kontynuacją projektu SECIGD, który umożliwił przygotowanie strategicznego planu działań badawczych (SRA) do konsultacji społecznych.
SRA określa najważniejsze zagadnienia prac badawczo-rozwojowych, mogące przyspieszyć budowę składowisk geologicznych dzięki usprawnieniu współpracy w Europie. IGD-TP bez wątpienia wskazuje systematyczną drogę w zakresie koordynacji badań nad utylizacją odpadów jądrowych.
Projekt SECIGD2 wspiera działanie sekretariatu platformy technologicznej w latach 2013-2015. Organizowane są coroczne fora i konferencje IGD-TP dotyczące składowania geologicznego, będące okazją do wypracowania wspólnego stanowiska przez interesariuszy reprezentujących szerokie spektrum dyscyplin.
Organizacje zajmujące się utylizacją odpadów, ośrodki badawcze, naukowcy i organizacje pozarządowe mają możliwość wyrażania swoich opinii i inicjowania wspólnych działań. Jednocześnie promowane jest partnerstwo między uczelniami i instytucjami badawczymi w celu wytworzenia masy krytycznej uruchamiającej zarówno badania, jak i szkolenie.
Oprócz szkolenia specjalistów we wszystkich dziedzinach energetyki jądrowej sekretariat IGD-TP zajmuje się także informowaniem opinii publicznej. Najnowsze wyniki prac można śledzić na regularnie aktualizowanej
stronie internetowej.