Niedobór wody to coraz poważniejszy problem w UE, a szczególnie w regionie Morza Śródziemnego. Ramowa dyrektywa wodna ma na celu zrównoważone zarządzanie kurczącymi się zasobami wodnymi w UE, ale jej wdrażanie wymaga skoordynowanych działań i współpracy między nauką, przemysłem i administracją państwową.
Finansowany ze środków UE projekt
NOVIWAM (Novel integrated water management systems for southern European regions) miał na celu zbudowanie długotrwałych więzi między tymi trzema sektorami. Współpraca ta pomoże w promowaniu zintegrowanej strategii gospodarki wodnej określonej przez ramową dyrektywę wodną.
W projekcie NOVIWAM wzięło udział pięć klastrów regionalnych z Albanii, Cypru, Francji (Poitou-Charentes), Portugalii (Północny Region Hydrograficzny) i Hiszpanii (Andaluzja).
Ważną częścią projektu NOVIWAM było przeprowadzenie analizy SWOT dla każdego z klastrów. W trakcie analizy SWOT uczeni przygotowali także raport na temat stanu południowoeuropejskich zlewni rzecznych.
Partnerzy projektu wykorzystali wyniki analizy SWOT do sformułowania wspólnego planu działań na rzecz zintegrowanych badań w dziedzinie gospodarki wodnej, uwzględniający potrzeby trzech wymienionych sektorów, a w szczególności administracji publicznej. Do tego celu wykorzystano wspólne warsztaty oraz konferencję zorganizowaną na zakończenie projektu.
W ramach projektu NOVIWAM prowadzono też wymiany badawcze między regionalnymi klastrami oraz zorganizowano szereg szkoleń. Opublikowano różne raporty i artykuły naukowe.
Uczestnicy projektu NOVIWAM podjęli działania w kierunku praktycznego zastosowania zapisów ramowej dyrektywy wodnej dzięki wspieraniu współpracy między administracją, badaniami i przemysłem na poziomie regionalnym. W dalszej perspektywie prace te pomogą UE uporać się z coraz poważniejszym problemem niedostatku wody.