Wiedza o polityce klimatycznej ułatwi podejmowanie trafnych decyzji

Jeden z projektu UE zajął się wspomaganiem ustawodawców i decydentów politycznych w podejmowaniu dobrze poinformowanych decyzji dzięki lepszemu zrozumieniu konsekwencji różnych polityk i strategii klimatycznych, co pozwoli ograniczać niepewność i zyskiwać lepszy wgląd. Dotychczasowe prace dotyczyły identyfikowania i zaspakajania potrzeb związanych z wiedzą poprzez gromadzenie i syntezę wiedzy.

Nadal istnieją pewne luki w wiedzy dotyczące implikacji różnych opcji w zakresie unijnej i międzynarodowej polityki klimatycznej. Uzyskanie skutecznych wyników politycznych będzie uzależnione od zidentyfikowania i wypełnienia tych luk.

To właśnie przyjęto za cel finansowanego ze środków UE projektu POLIMP (Mobilizing and transferring knowledge on post-2012 climate policy implications). Konsorcjum złożone z siedmiu członków zamierza gromadzić i syntetyzować wiedzę, a następnie prezentować wynikowe pakiety wiedzy kluczowym stronom zainteresowanym w atrakcyjnej postaci. Badane kwestie polityczne dotyczą implikacji różnego rodzaju scenariuszy klimatycznych, skutecznej debaty i uczenia się z doświadczeń innych krajów. Realizacja trzyletniego projektu zakończy się w kwietniu 2016 r.

Prace w ciągu pierwszych 18 miesięcy projektu dotyczyły identyfikowania potrzeb w zakresie wiedzy dla różnych grup zainteresowanych w Europie w kluczowych obszarach polityki klimatycznej, a następnie stworzenia pakietów wiedzy z różnych źródeł informacji w celu sprostania tym potrzebom. Do monitorowania postępów przetwarzania danych badacze zastosowali dokument ze śledzeniem zmian w trybie online.

Aby realizować cele projektu, opracowano proces partycypacyjny obejmujący dialog wstępny, warsztaty tematyczne z wydarzeniami pokrewnymi, tworzenie kwestionariuszy i precyzyjnie kierowane rozmowy z zainteresowanymi stronami. Uczestnicy projektu POLIMP utworzyli też zestawienia zainteresowanych stron i dokonali ich kategoryzacji według wiedzy i doświadczenia. Dotychczas w ramach projektu zorganizowano trzy warsztaty, których wyniki zestawiono w trzech podsumowaniach polityki. Opracowano też siatkę przeszłych, obecnych i przyszłych scenariuszy polityki klimatycznej.

Badania umożliwiły stworzenie internetowej platformy wiedzy Climate Policy Info Hub, w której są obecnie udostępniane opracowane pakiety wiedzy. Jest to przydatne narzędzie internetowe pełniące funkcję bazy wiedzy z zakresu łagodzenia zmian klimatu, adaptacji, transferu technologii, finansowania i mechanizmów rynkowych. Dostępnych jest szereg narzędzi mających maksymalnie ułatwić decydentom transfer wiedzy w zakresie polityki, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego.

W ramach projektu stworzono osobną witrynę obejmującą sieci i platformy społecznościowe. Zawiera ona też wyniki projektu, publikacje, materiały wideo i inne zasoby. Artykuły projektu opublikowano w biuletynach partnerów i na konferencjach zewnętrznych.

Uczestnicy projektu POLIMP zidentyfikowali i uzupełnili luki w wiedzy dotyczącej klimatu, aby wspomagać formułowanie polityki. Wykonane prace umożliwią komunikację i dyskusję na temat poszczególnych opcji, prowadząc do dobrze poinformowanych i skutecznych decyzji politycznych.

opublikowano: 2015-10-06
Komentarze


Polityka Prywatności