Jak wspomagać ekologiczne lotnictwo
Lotnictwo stanie się bardziej przyjazne dla środowiska dzięki nowemu narzędziu oprogramowania, które zwiększy wydajność samolotów na każdym etapie cyklu życia, od budowy poprzez użytkowanie aż po wycofanie z eksploatacji.
Dążąc do zwiększania ekologiczności transportu lotniczego, Komisja
Europejska skoncentrowała się na ulepszaniu metodologii oceny cyklu
życia (LCA) i promowaniu ekologicznych zasad projektowania samolotów.
Finansowany ze środków UE projekt BIO_LCA_TOOL (Simplified life cycle
assessment tool) opracował odpowiednie narzędzie wspomagające
projektowanie bardziej ekologicznych płatowców.
Przyjmując za punkt wyjścia wcześniejsze wysiłki konsorcjum Airbus, będącego jednym z dwóch kluczowych partnerów tego przedsięwzięcia, badacze stworzyli dla europejskiego przemysłu lotniczego darmową aplikację z inteligentnym interfejsem. Wykonane prace wpisują się idealnie w założenia inicjatywy ekologicznego projektowania płatowców (EDA — Eco-Design for Airframe), której celem jest ograniczanie zużycia zasobów (energii i surowców) i generowania odpadów (emisji i odpadów produkcyjnych) w całym cyklu życiu samolotu.
Dla osiągnięcia wyznaczonych celów projektu konsorcjum Airbus połączyło siły z firmą BIO Intelligence Service (obecnie BIO by Deloitte), zajmującą się analizami wydajności wykorzystania zasobów i ocenami cyklu życia. Partnerzy dostarczyli elastyczne narzędzie do projektowania ekologicznego wraz ze szczegółowym planem upowszechniania mającym umożliwić wydajne wdrożenie w europejskim przemyśle lotniczym. Stworzona w programie Excel aplikacja LEAF (tooL for Eco-designing AirFrame) przyczyni się do upowszechniania podejść opartych na cyklu życia i jego analizach zgodnie z Europejską Platformą Oceny Cyklu Życia (EPLCA).
Oczekuje się również, że projekt będzie promować innowację w całym sektorze i zachęci projektantów lotniczych do stosowania bardziej zrównoważonych metod. W tym kontekście narzędzie do projektowania ekologicznego sugeruje metody poprawiania jakości produktów i wyników środowiskowych. Będzie ono również wspomagać definiowanie przyszłych standardów i przepisów, promując konkurencyjność europejskiego przemysłu lotniczego. Ulepszone oceny cyklu życia powinny otworzyć czystszą i bardziej ekologiczną przyszłość przed europejskim sektorem lotniczym.
opublikowano: 2015-10-15