Małoskalowe systemy energii odnawialnej zmieniają globalny krajobraz energetyczny, zmniejszając wpływ na środowisko. W ramach finansowanego przez UE projektu opracowywane są nowe narzędzia dla operatorów systemów dystrybucyjnych (DSO) w celu wsparcia ich nowych ról w europejskim systemie elektroenergetycznym.
W miarę wzrostu udziału energii odnawialnej w koszyku energetycznym i
coraz bardziej proaktywnego popytu, systemy energetyczne i ich tryb
pracy muszą ewoluować. Ta nowa rzeczywistość energetyczna zmusi DSO do
podejmowania nowych ról.
Finansowany przez UE projekt
EVOLVDSO (Development of methodologies and tools for new and evolving DSO roles for efficient DRES integration in distribution networks) zdefiniuje przyszłe role DSO w oparciu o różne możliwe przyszłe scenariusze. Opracowane zostaną również nowe narzędzia i metody dla skutecznej realizacji pojawiających się ról. Będą realizowane liczne aspekty działań DSO, w tym planowanie, tworzenie harmonogramów operacyjnych, operacje w czasie rzeczywistym i konserwacja.
Niektóre narzędzia i metody zostaną poddane walidacji w symulacjach komputerowych i testach w warunkach rzeczywistych pod kątem zdolności do wdrożenia, skalowania i replikowania.
We wstępnej fazie projektu zdefiniowano zestaw możliwych przyszłych scenariuszy oraz przeanalizowano istniejące otoczenie regulacyjne i rynkowe, w którym działają DSO. Obejmująca siedem krajów europejskich analiza wykazała, że DSO muszą zmienić sposób, w jaki zarządzają sieciami, wchodzą w interakcje z operatorami systemów przesyłowych i uzyskują dostęp do potencjalnych zasobów.
Wyniki uzyskane w projekcie EVOLVDSO wskazują, że DSO muszą wdrożyć aktywne zarządzanie systemem dystrybucji i promować neutralne podejście, aby sprostać złożonym wymogom przyszłych systemów. Zespół zidentyfikował osiem potencjalnych ról, jakie mogą odgrywać DSO dla usprawnienia bieżącej działalności i usług.
Projekt EVOLVDSO przyczynia się do przejścia na bardziej zrównoważony system energetyczny poprzez utrzymanie i zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności europejskich sieci dystrybucyjnych. Ustalenia poczynione w ramach projektu mogą sprzyjać wdrożeniu planu europejskiej inicjatywy przemysłowej na rzecz sieci elektroenergetycznych (EEGI), ostatecznie stanowiąc znaczący bodziec do osiągnięcia celów klimatycznych UE.