Nowa technologia odzyskiwania siarczanu sodu

Choć aluminium jest bardzo wszechstronnym i zrównoważonym materiałem, niektóre z jego produktów ubocznych otrzymywane w procesie recyklingu mogą być szkodliwe dla środowiska. W ramach unijnego projektu opracowywana jest technologia odzyskiwania tych produktów ubocznych in situ, charakteryzująca się ekonomicznością i ekologicznością.

W przetwarzaniu odzyskanego aluminium powstają produkty uboczne, takie jak popiół czy siarczan sodu (techniczny). Zwykle w oparach siarczanu sodu znajduje się metaliczne aluminium, sole (głównie chlorek potasu (KCl) i chlorek sodu (NaCl)) oraz tlenki glinu. To kilka z jego składników, które nie są toksyczne.

Celem finansowanego ze środków UE projektu ALUSALT (Efficient aluminium salt cake recycling technology) było opracowanie systemu recyklingu, który ma mniejsze rozmiary niż istniejące technologie, dzięki czemu odzyskiwanie siarczanu sodu stałoby się bardziej przystępne i tańsze.

Aby zrealizować to założenie, uczestnicy projektu ALUSALT postanowili stworzyć system przekazywania spalin, który odprowadzana ciepło i ciśnienie spalin z pieca obrotowego. Spaliny są następnie wykorzystywane jako źródło ciepła w aparacie wyparnym. Nowy proces wykorzystuje ponownie całą dostępną energię traconą podczas recyklingu aluminium, co pozwala wyeliminować stosowanie dodatkowej energii do odzyskiwania siarczanu sodu. Odpowiednie dysze będą wytryskiwać gorące spaliny z pieca obrotowego.

W pierwszym okresie realizacji projektu jednym z głównych zadań było scharakteryzowanie spalin powstających w przetwarzaniu aluminium. Partnerzy projektu zebrali cząstki spalin przy pomocy urządzeń do magnetycznej separacji metali oraz wykorzystali metody analizy chemicznej i techniki spektroskopowe, aby określić ich skład.

Ważnym elementem prac jest także walidacja wielofizycznych modeli wtryskiwania spalin do aparatu wyparnego oraz spalanie gazów w układzie skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Dużo wysiłku włożono w zbadanie przydatności technologii wyparowywania do osuszania solanki zawierającej NaCl i KCl.

Uczeni starali się także określić skład i objętość różnych gazów siarczanu sodu wydobywających się ze zbiorników wyparnych oraz zaprojektować komory spalania, które minimalizowałyby emisje.

System ALUSALT powinien umożliwić odzyskiwanie in situ siarczanu sodu w zakładzie recyklingu aluminium, bez konieczności transportu do firm zajmujących się recyklingiem. Rozwiązanie to przyczynia się do zminimalizowania kosztów oraz poprawy konkurencyjności europejskiego przemysłu recyklingu aluminium.

opublikowano: 2015-10-28
Komentarze


Polityka Prywatności