Lepsze polityki na rzecz ochrony bioróżnorodności

Wymieranie roślin i zwierząt może mieć katastrofalne skutki dla środowiska, a także dla ludzkości. Uczestnicy unijnego projektu badają metody ochrony bioróżnorodności na terenach, na których żyją zagrożone gatunki.

Zmiana klimatu, naturalne zagrożenia i działalność człowieka wywierają presję na środowisko i negatywnie wpływają na regiony o bogatej bioróżnorodności. Ochrona bioróżnorodności wymaga skoordynowanego działania w całej UE.

Celem projektu NETBIOME-CSA (Strengthening European research cooperation for smart and sustainable management of tropical and subtropical biodiversity in outermost regions and overseas countries and territories) jest usprawnienie współpracy badawczej na rzecz ochrony bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju na granicach i regionach przygranicznych UE. Prace te mają doprowadzić do zwiększenia świadomości na temat ochrony bioróżnorodności w regionach tropikalnych i subtropikalnych.

Międzynarodowe i interdyscyplinarne zespoły zidentyfikowały najpilniejsze wyzwania w zakresie ochrony przyrody i bioróżnorodności. Wyzwania te były przedmiotem międzynarodowej konferencji, na której eksperci omawiali nowatorskie pomysły dotyczące ochrony bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju.

Zorganizowano szereg warsztatów poświęconych każdemu z czterech problemów, czego efektem są programy planowanych prac dla każdego z nich. W ramach projektu NETBIOME-CSA przygotowano też raport opisujący wartość społeczno-ekonomiczną bioróżnorodności w regionach tropikalnych i subtropikalnych w oparciu o studia przypadków.

Projekt NETBIOME-CSA zaangażował badaczy, władze państwowe, firmy prywatne i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego na rzecz poprawy ochrony bioróżnorodności. Usprawnienie polityki i wsparcie zrównoważonego rozwoju może mięć długofalowy pozytywny wpływ na ochronę środowiska.

opublikowano: 2015-11-03
Komentarze


Polityka Prywatności