Lepsze modelowanie czystych technologii

Badacze z UE udoskonalają modele technologii "czystych" i "brudnych" oraz związanych z nimi praktyk inwestycyjnych, aby umożliwić przewidywanie wpływu różnych polityk na zmianę klimatu.

Dyskusja na temat zmiany klimatu jest w zasadzie rozstrzygnięta, a rządy muszą sprostać trudnemu zdaniu przystosowania polityki w taki sposób, aby łagodzić negatywne skutki zmian klimatycznych. W tym celu powstał model ICES (Intertemporal Computable Equilibrium System), jednak wymaga on udoskonalenia, aby można było uzyskiwać dokładniejsze prognozy.

Finansowany ze środków UE projekt CLIPOL&TECH (How does climate policy affect the pace and direction of technical change? Theory and applications in a general equilibrium framework) miał na celu udoskonalenie istniejących modeli, aby pomóc prawodawcom w dokładniejszym określeniu wpływu opracowywanych przez nich polityk na zmiany dotyczących technologii energetycznych.

Uczestnicy projektu CLIPOL&TECH dopracowali model ICES, aby umożliwić prognozowanie wpływu polityk w sprawie technologii, inwestycji i handlu na przyjmowanie się nowych czystych technologii, a w efekcie ich wpływu na środowisko. Prace koncentrowały się na skutkach wprowadzenia i wycofania z rynku różnych technologii.

Uczeni zbadali najpierw skutki kosztów wycofania związane ze zmianami w ukierunkowaniu prac badawczo-rozwojowych (R&D). Wykazano, że ukierunkowane na zysk prace R&D zależą od inwestycji w czyste lub brudne technologie, a nie od aktualnego poziomu produkcji.

Badacze zastosowali te ustalenia teoretyczne w istniejącym modelu ICES, opracowując nowy model o nazwie ICES-K. Główna zmiana polegała na uczynieniu sektora kapitałowego specyficznym oraz podlegającym deprecjacji specyficznej dla sektora. To ograniczenie sprawia, że ICES-K jest bardziej realistycznym modelem sektora energetycznego.

W perspektywie krótkoterminowej, model opracowany w ramach projektu CLIPOL&TECH będzie przydatny przede wszystkim dla badaczy zajmujących się zmianą klimatu. Omawiane badania będą jednak miały długofalowy, pośredni wpływ na politykę w sprawie zmiany klimatu na całym świecie.

opublikowano: 2015-11-12
Komentarze


Polityka Prywatności